Wybór kierunku studiów nie jest decyzją łatwą. Może ona z dużą dozą prawdopodobieństwa wpłynąć na całe późniejsze życie. Na wyniki tegorocznych matur przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jednak im wcześniej zaczniesz myśleć o swojej przyszłości, tym większe korzyści odniesiesz. Dlatego też, kiedy przyjdzie nam dokonywać wyboru uczelni i kierunku studiów, powinniśmy wiedzieć, jakimi kryteriami warto się kierować. Oto krótki poradnik, który – mamy nadzieję – pomoże Ci uniknąć wpadki z planowaniem kształcenia.
Studia, ale jakie? Pomyśl, co naprawdę Cię interesuje
Wyborowi uczelni i kierunku studiów niejednokrotnie towarzyszy niepewność, która może prowadzić do niepotrzebnego stresu. Nie każdy świeżo upieczony absolwent/ka szkoły średniej wie przecież, co dokładnie chce robić w życiu. Określenie dziedziny, której chcemy poświęcić najbliższe lata, nierzadko okazuje się poważnym problemem. Jeśli już zadecydowałeś/aś, że chcesz studiować, warto odpowiednio się do tego przygotować i wyciągnąć wnioski. Przede wszystkim zastanów się, jakie masz umiejętności i pasje. Najlepszym kryterium wyboru studiów wydają się indywidualne zasoby: zainteresowania dotyczące danego obszaru wiedzy oraz chęć poszerzania horyzontów w ulubionej dziedzinie. Wybór kierunku studiów powinny determinować nasze predyspozycje oraz talenty. Nie pójdziesz przecież na informatykę, jeśli nie będziesz interesował/a się komputerami. Kiedy zależy nam na studiowaniu na konkretnej uczelni, warto aplikować na przynajmniej dwa kierunki pokrewne. Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o poszczególnych kierunkach: zapoznaj się z programami kształcenia, przedmiotami oraz opisem profilu zawodowego absolwenta.
Jakie studia wybrać? Najpopularniejsze wcale nie znaczy najlepsze
Pierwsza, najważniejsza i absolutnie podstawowa zasada brzmi: nie należy wybierać kierunku kształcenia pod wpływem mody i rankingów. Kierowanie się przekonaniem, że dobry kierunek to ten, na który „idą wszyscy”, może okazać się chybione. Takie podejście na dłuższą metę nie zapewnia zbyt dużych korzyści. Popularne kierunki studiów każdego roku kończą tysiące młodych ludzi, przez co może być trudniej wybić się na rynku pracy. Nie warto też kierować się sugestiami znajomych. Z umiarem należy traktować również opinie rodziny najbliższych. Lepiej znaleźć swoją niszę – taką dziedzinę, w której rzeczywiście będziemy czuć się dobrze. Pamiętaj, że nie jesteś niewolnikiem swojego pierwszego wyboru. Jeżeli dany profil kształcenia nie będzie Cię satysfakcjonować, zawsze możesz go zmienić albo nawet przenieść się na inną uczelnię. Jeśli nauka na danym kierunku rozmija się z Twoimi wcześniejszymi wyobrażeniami, najlepszym rozwiązaniem może okazać się jak najszybsze zajęcie się nową dyscypliną.
Jak dobrze wybrać studia? Myśl przyszłościowo
Odpowiednio wybrane studia niejednokrotnie determinują rozwój kariery zawodowej. Jeśli nie chcesz w przyszłości martwić się o pracę i zarobki, postaw na kierunki uważane za najbardziej perspektywiczne i opłacalne. Według badań Biura Karier PK najszybciej znajdują pracę i mają najwyższe zarobki absolwenci takich kierunków jak elektrotechnika i automatyka oraz informatyka w inżynierii komputerowej. W ich przypadku programy kształcenia skonstruowane są w taki sposób, aby przygotowały do praktycznego wykonywania zawodu. Kandydaci i kandydatki, którym zależy na szybkim znalezieniu dobrze płatnej pracy, koniecznie powinni rozważyć studia informatyczne. Solidne, profesjonalne przygotowanie do pracy w branży IT da nam na przykład informatyka albo informatyka stosowana. Ważnym źródłem informacji o tym, jakie kierunki są uznawane za przyszłościowe, są rozmaite rankingi i zestawienia dostępne np. na różnych stronach internetowych. Jeśli chodzi o prognozy ekspertów dotyczące rynku pracy, najlepsze perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów mają m.in. absolwenci takich kierunków jak biotechnologia czy inżynieria chemiczna i procesowa.