Fundacja Aktywnej Edukacji zaprasza szkoły podstawowe leżące na terenie powiatu krakowskiego do udziału w projekcie „Przez wiedzę do zdrowia – warsztaty dotyczące otyłości”.

Nadwaga jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia. Badania pokazują, iż nadwaga lub otyłość dotyczy ponad 35% ośmioletnich dzieci. Dodatkowo 62% Polaków uważa, że zdrowo się odżywia. W rzeczywistości dieta aż 76% badanych była uboga pod kątem odżywczym, a jednocześnie zbyt obfita w kalorie. Otyłość doprowadza do groźnych chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca i cukrzyca, a ich konsekwencją są zawał i udar.

Program warsztatów skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas 4-8. Zajęcia będą odbywać się w szkołach i będą prowadzone przez doświadczonych trenerów edukacji prozdrowotnej m in. dr biologii UJ Andrzeja Fiertaka.

Szczegółowy program:

 1. Skąd się bierze nadwaga i otyłość? Czy BMI jest dobrym wskaźnikiem? Jak mierzyć poziom tkanki tłuszczowej?
  Część praktyczna: Pomiar tkanki tłuszczowej przy pomocy analizatora składu ciała (pokaz z udziałem ochotników).
 2. Otyłość doprowadza do groźnych chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca i cukrzyca, a ich konsekwencją są zawał i udar.
  Część praktyczna: Jak powstaje cukrzyca? – odgrywanie scenek z zastosowaniem rekwizytów. Pokaz animacji i filmów przedstawiających mechanizm powstawania zawału.
 3. Co i jak jeść, żeby nie doprowadzić do otyłości. Dlaczego cola, chrupki, cukierki i napoje energetyczne nie są dobrym pomysłem.
  Część praktyczna: Uczniowie układają nową piramidę zdrowego żywienia wg WHO. Wybieramy składniki zdrowego posiłku.
 4. Piłka czy siłka? Jak być aktywnym fizycznie i nie odnieść kontuzji. Zasady zdrowego ruchu.
  Część praktyczna: Olimpijczyk, czy emeryt? – test Ruffiera, prosty sposób na sprawdzenie kondycji fizycznej.

Więcej informacji i zgłoszenia do projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 510-177-959

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.

Baner