Testy sprawnościowe, kontrola umiejętności praktycznych, a kropką nad „i” będzie sobotnia przysięga na rynku w Trzebini. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita odwiedził w koszarach w Oświęcimiu 90 kandydatów na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Towarzyszyli mu dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński oraz burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

– 90 przyszłych żołnierzy wzięło udział w tzw. „pętli taktycznej”, która jest swoistym podsumowaniem umiejętności, jakie muszą oni nabyć podczas szkolenia. Już teraz dziękuję za ten wybór i służbę dla naszej Ojczyzny. Jestem przekonany, że w sobotę – wypowiadając słowa przysięgi – będą Państwo szczęśliwi i dumni. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tym niezapomnianym dla każdego żołnierza momencie. Warto być dumnym z polskiego munduru – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pętla taktyczna wiąże się ze znacznym wysiłkiem fizycznym i psychicznym. Podczas ćwiczenia oceniana jest m.in. sprawność bojowa oraz odporność na stres. Kandydaci na żołnierzy podczas sprawdzianu strzeleckiego i taktycznego oceniani są pod kątem umiejętności bezpiecznego i świadomego posługiwania się bronią, ale także pierwszej pomocy, przekazywania sobie sygnałów, szeroko pojętej komunikacji oraz m.in. reakcji na kontakt ogniowy.

Na tych, którzy z pozytywnym wynikiem zakończą pętlę taktyczną, czeka nagroda. Jest nią uroczyste ślubowanie, które odbędzie się w sobotę – 1 kwietnia – na rynku w Trzebini o godz. 11.00.

W programie zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego jednostek z Garnizonu Kraków, a także innych służb mundurowych. Będzie też koncert orkiestry wojskowej oraz pokaz klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini. Na uczestników imprezy czekać będzie także gorąca grochówka. Zainteresowani służbą wojskową będą mieli okazję porozmawiać z wojskowymi rekruterami, którzy odpowiedzą na pytania i pomogą wypełnić dokumenty. Na swoich stoiskach zaprezentuje się także miasto i gmina Trzebinia, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Żandarmeria Wojskowa, Koła Gospodyń Wiejskich, Policja i Straż Pożarna.

– Przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza – to moment, który pozostaje w pamięci na zawsze. Przede wszystkim jest to akt ślubowania oraz najwyższego zobowiązania wobec umiłowanej Ojczyzny i Narodu Polskiego. Służba w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w sposób szczególny wiąże obowiązek żołnierski z własnym terytorium, z bliską sercu ojcowizną, z lokalną społecznością – mówi dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.

***
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej składa się aktualnie z czterech batalionów lekkiej piechoty. Bataliony mają swoje siedziby w Krakowie, Limanowej, Oświęcimiu i Tarnowie.

Wojska Obrony Terytorialnej sformułowały swoje Credo składające się z ośmiu punktów:
1. Jestem obywatelem, żołnierzem Wojska Polskiego.
2. Żyję tak, by zawsze być gotowym.
3. Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności.
4. Będę walczył niezłomnie, a przeciwności mnie nie złamią.
5. Będę wspierał i bronił rodaków, nawet gdy inni ich opuszczą.
6. Będę stał na straży wartości, o które walczyli moi patroni.
7. Nie pochwała i medal, a uznanie towarzyszy broni będzie moją nagrodą.
8. Honoru munduru i formacji zawsze bronił będę.

O tym, jak wstąpić do WOT, więcej tutaj.

WOT WOT WOT WOT WOT