Jaka oczyszczalnia przydomowa dla 5 osób?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to spore wyzwanie logistyczne oraz finansowe, szczególnie jeśli wykonujemy całą instalację od podstaw. Zanim przystąpi się do realizacji inwestycji, warto dokładnie zgłębić temat i zastanowić się nad jak najlepszym rozwiązaniem. Jaką oczyszczalnię wybrać dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka np. pięć osób? Przekonajmy się o tym! Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz bardziej popularne, a wszystko za sprawą tego, że stanowią wygodną i ekologiczną alternatywę dla sieci kanalizacyjnej oraz tradycyjnego szamba. Bardzo często jedyną możliwością jeśli chodzi o odprowadzenie zanieczyszczeń jest właśnie budowa tego typu oczyszczalni ścieków. Sprawdźmy więc, o co dokładnie chodzi i czym kierować się przy jej wyborze.

Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Oczyszczalnie ścieków to przepływowe instalacje, których celem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i odprowadzenie oczyszczonych ścieków z powrotem do środowiska naturalnego. Przydomowe oczyszczalnie ścieków składają się z kilku podstawowych elementów, w tym w szczególności z dużego zbiornika, który - w zależności od ich rodzaju - może być podzielony na komory. Można wyróżnić m.in. oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, gruntowo-roślinne, z filtrem piaskowym, osadem czynnym albo bardzo zaawansowane oczyszczalnie biologiczne. Przy wyborze konkretnego rodzaju, ale i wydajności oraz pojemności samego zbiornika trzeba brać pod uwagę szereg czynników, które mają wpływ na prawidłowe działanie całego systemu.

Przydomowa oczyszczalnia dla 5 osób - co warto wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się, jaki typ oczyszczalni ścieków sprawdzi się w przypadku pięcioosobowej rodziny? W takich okolicznościach trzeba przede wszystkim przeanalizować dzienne zużycie wody i na tej podstawie wybrać odpowiednią wielkość zbiornika. Zgodnie z szacunkami, jedna osoba zużywa na dobę średnio 150 litrów wody, co w przypadku pięciu domowników daje wartość 750 litrów. Nowoczesne oczyszczalnie posiadają zbiorniki, które mieszczą ścieki z trzech dni, ponieważ mniej więcej tyle trwa proces ich oczyszczania. Wszystko to daje ponad 2 metry sześcienne, a więc najlepszym wyjściem będzie budowa przydomowej oczyszczalni, której wydajność wynosi co najmniej 2500 litrów ścieków. Pamiętajmy bowiem o tym, aby zachować bezpieczną rezerwę, ponieważ nigdy nie możemy być pewni tego, jak w praktyce będzie wyglądać eksploatacja i rzeczywiste zużycie wody. 

O czym jeszcze pamiętać przy budowie oczyszczalni?

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba też pamiętać o tym, aby dokładnie przeanalizować warunki terenowe, w tym wysokość wód gruntowych, jakość gleby, ale także wielkość samej działki, na której ma być zamontowana instalacja. W przepisach prawa budowlanego znajdziemy szczegółowe uregulowania dotyczące minimalnych odległości oczyszczalni od innych elementów zabudowy, granicy działki itp. Trzeba zadbać o tego typu kwestie, aby wszystko działało tak, jak powinno, a oczyszczalnia służyła nam przez bardzo długi okres.