Jak wybrać najlepszy płyn do kąpieli dla dzieci?

Płyn do kąpieli dla dzieci jest jednym z podstawowych kosmetyków wykorzystywanych w pielęgnacji delikatnej skóry maleństwa, już od pierwszych dni życia. Jego zadaniem jest usunięcie brudu, wszelkich zanieczyszczeń czy martwego naskórka w delikatny sposób tak, aby nie naruszyć, często jeszcze nie do końca wykształconej warstwy hydrolipidowej skóry malucha. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki kosmetyk? Jaki powinien być najlepszy płyn do kąpieli dla dzieci? Podpowiadamy.

Płyn do kąpieli dla dzieci – delikatny skład

Podstawowym zadaniem płynu do kąpieli dla dzieci jest oczyszczenie skóry, a więc usunięcie z niej brudu, zanieczyszczeń czy fragmentów martwego naskórka. Z tego powodu muszą znajdować się w nim detergenty. Wybierając taki preparat, warto jednak dobrze przeanalizować jego skład i postawić na produkt, w którym wykorzystano jedynie delikatne substancje myjące o neutralnym pH, aby nie wywołały one podrażnień skóry malucha, jej zaczerwienienia czy reakcji alergicznych.

Dodatkowo w płynie do kąpieli dla dzieci powinny znajdować się naturalne substancje o działaniu pielęgnującym, takie jak na przykład gliceryna czy aloes, które głęboko nawilżają skórę, utrzymując ją w dobrej kondycji. Produkt taki powinien być całkowicie bezpieczny dla malucha. 

Płyn do kąpieli dla dzieci – bezpieczeństwo stosowania

Płyn do kąpieli dla dzieci, jako że jest preparatem dla najmłodszych, powinien spełniać ściśle określone, rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa. Nie powinny znajdować się w nim więc sztuczne dodatki, silne detergenty, takie jak SLS, SLES, parabeny, alkohol, oleje mineralne czy silikonowe, które mogłyby wywołać reakcje alergiczne lub podrażnienie.

Z reguły najlepsze kosmetyki dla dzieci to te, które mają jak najkrótszy skład, ponieważ im prostsza formuła, tym większe prawdopodobieństwo, że produkt nie wpłynie negatywnie na skórę malucha.

Płyn do kąpieli dla dzieci – dopasowany do wieku i potrzeb malucha

Wybierając płyn do kąpieli dla dzieci, zwróćmy uwagę również na jego inne właściwości, które mogą sprawić, że maluch z przyjemnością będzie wchodził do wanny. Taki produkt może więc na przykład zmieniać kolor wody czy umożliwiać wytworzenie piany lub bąbelków. Dobrze, jeżeli też ładnie pachnie.

Użyte barwniki czy substancje zapachowe powinny być jednak naturalne i dostosowane do rygorystycznych wymagań stawianych produktom dla dzieci. Delikatne ekstrakty tworzące pianę, nie mogą wysuszać skóry maleństwa, ponieważ w przeciwnym razie taki produkt nie będzie mógł być stosowany w codziennej pielęgnacji dziecka.