Jaka jest różnica w wentylacji i klimatyzacji?

Co jest lepsze: wentylacja czy klimatyzacja? Warto dowiedzieć się więcej o obu systemach. Wentylacja dba o to, by wnętrze oddychało świeżym powietrzem. W przeciwieństwie do wentylacji, klimatyzacja nie wymienia powietrza w pomieszczeniu. Poprawia jedynie jego parametry, co z kolei przekłada się na komfort temperaturowy. Czy jedno rozwiązanie może zastąpić drugie? Przekonajmy się!

Wentylacja - świeże powietrze o każdej porze roku

Wentylacja odpowiada za dostarczanie świeżego powietrza do wnętrza i usuwanie starego z zewnątrz. Bez wentylacji występuje wiele negatywnych konsekwencji dla budynków. Wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną, jest najbardziej tradycyjną formą wentylacji. Działa ona poprzez konwekcję, czyli ruch powietrza spowodowany różnicą gęstości i ciśnienia. Świeże powietrze dostaje się do środka przez nawiewniki, natomiast zużyte jest emitowane na zewnątrz przez kominy wentylacyjne za pomocą kanałów.

Wentylacja grawitacyjna jest prostym rozwiązaniem, które nie wymaga energii elektrycznej. Wielkość wymiany powietrza zależy od pory roku. Latem wentylacja naturalna jest bardzo wydajna, ale zimą może być zbyt intensywna, co prowadzi do strat ciepła. Rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. Polega ona na tym, że wentylatory wprawiają powietrze w ruch. Istnieją dwa rodzaje wentylacji mechanicznej, które są najczęściej stosowane w budynkach mieszkalnych. Są to wywiewna (wentylatory tylko usuwają powietrze) oraz nawiewno-wywiewna, która wyciąga i doprowadza powietrze. Drugi rodzaj wentylacji mechanicznej jest coraz częściej stosowany jako uzupełnienie wentylatora wyciągowego. Rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza i zmniejsza rachunki za ogrzewanie.

Chcesz założyć wentylację w Krakowie? Zapoznaj się z firmami obecnymi na rynku i wybierz najlepszych specjalistów!

Co to jest klimatyzator?

W przeciwieństwie do wentylacji, klimatyzacja oczyszcza powietrze i ma istotny wpływ na jego parametry (głównie temperaturę i wilgotność). Klimatyzacja, w przeciwieństwie do wentylacji, nie jest niezbędna w obiekcie. Jednak jej popularność z roku na rok wciąż rośnie, szczególnie tych modeli, które mogą pracować zarówno zimą, jak i latem.

Klimatyzatory mogą chłodzić lub grzać, ale także usuwać z powietrza pyłki i inne zanieczyszczenia. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie dla osób cierpiących na alergię.

Wentylacja a klimatyzacja

Wentylacja to zupełnie inny proces niż klimatyzacja. Jednak obie mają zdolność do chłodzenia powietrza wewnątrz budynku. Na czym polegają różnice? 

Połączenie klimatyzacji z wentylacją jest dobrym rozwiązaniem. Pozwala to na dokładne oczyszczenie powietrza, a także może pozwolić na zmianę jego parametrów.

Możliwość zmiany temperatury i wilgotności powietrza nie jest możliwa przez samą wentylację. Aby to zapewnić niezbędna jest klimatyzacja. Nie jest ona w stanie dostarczyć świeżego powietrza do pomieszczenia, dlatego wentylacja jest ważna.

Co jest lepsze - klimatyzacja czy wentylacja mechaniczna?

Nie jest jasne, czy można wybrać te opcje. Wentylacja mechaniczna, zwłaszcza taka z bypassem, wydaje się być wystarczająca dla komfortu cieplnego, gdy lato nie jest zbyt gorące. Klimatyzacja nie jest konieczna, gdy jest duża różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem. 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwoli jednak zaoszczędzić nieco energii cieplnej zimą. Można zmniejszyć koszty nawet o 50%. Jednak wentylacja bez systemu grzewczego nie wystarczy, aby zapewnić komfort cieplny. Drugą opcją jest klimatyzacja, którą można wykorzystać do ogrzewania wnętrza. Połączenie obu systemów może być dobrym wyborem, ponieważ dobrze ze sobą współpracują.