Jak pomóc dziecku w przypadku kolki?

Kiedy maluszek, pręży się, podkurcza nóżki i płacze, jest to znak, że ma typowe objawy kolki. Nie jest groźna, lecz męcząca przypadłość, która dotyka około 40% niemowląt między pierwszym a piątym miesiącem życia. Kiedy występują problemy kolkowe? Dolegliwości występują z reguły po południu lub wieczorem i mogą trwać kilka minut lub godzin. Zdaniem lekarzy pediatrów, przyczyną kolki jest niedojrzałość przewodu pokarmowego maluszka, który nie potrafi poradzić sobie ze strawieniem pokarmu. W taki oto sposób może złagodzić ból i uspokoić maleństwo:

Herbatka koperkowa

Podajmy herbatkę koperkową, która wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Należy wiedzieć, że preparaty i herbatki zawierające wyciąg z kopru włoskiego zmniejszają napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, wspomagają proces trawienia i wzmagają ruchy perystaltyczne jelit, ułatwiając odejście gazów. Herbatki podawajmy po posiłku. Warto wtym miejscu zaznaczyć, iż wielu rodziców stawia na butelki dedykowane dzieciom z problemami kolkowymi. Warto rozważyć także zakup butelki dedykowanej dzieciom borykającym się z problemem kolki. Butelka antykolkowa Avent, Tommee Tippee, czy Babyone to przykłady sprawdzonych produktów, które cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku i pomagają przejść dziecku przez ciężki dla niego czas.

Ciepłe okłady

Ciepłe okłady, to sposób na liczne dolegliwości, nie tylko u maleńkich dzieci. W tym przypadku zastosujemy okłady suche. Użyjemy np. pieluchy, którą przeprasujemy żelazkiem. Konieczna jest jednak czujność i upewnienie się, że pielucha nie jest gorąca. Możemy również użyć termofora napełnionego w 3/4 ciepłą wodą. Taki okład przyniesie dziecku ulgę, pomoże mu zasnąć. Przyłóżmy okład do brzuszka, by rozluźnić napięte mięśnie i rozkurczyć jelita. Połóżmy maluszka na boku i przykładajmy okład przez około 15-16

Delikatny masaż brzucha

Ostatnią sprawdzoną metoda pomocy dziecku w czasie problemów z kolką jest masaż brzucha. Połóżmy dziecko na plecach i zacznijmy delikatnie masować jego twardy brzuszek, najlepiej zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozpocznijmy od okolicy pępka i stopniowo, pomalutku zataczajmy coraz szersze koła. Masujmy powoli, ale z lekkim naciskiem. Po masażu kilka razy zegnijmy i delikatnie wyprostujmy nóżki niemowlęcia. Potem lekko dociśnijmy jego kolanka do brzuszka.