MUW Kraków: Małopolskie uroczystości związane ze 104. rocznicą powstania Marynarki Wojennej RP
28 listopada mijają dokładnie 104 lata od dnia, w którym marszałek Józef Piłsudski powołał swoim dekretem do istnienia Marynarkę Polską. Rocznicę tę uczczono m.in. w Wieliczce, gdzie przy tablicy upamiętniającej komandora Bogumiła Nowotnego odbył się uroczysty apel. Komandorowi poświęcona była także prelekcja, której można było wysłuchać w Kopalni Soli Wieliczka. W uroczystościach uczestniczył I wicewojewoda Ryszard Pagacz.
- Wspominamy dziś ten historyczny moment w dziejach polskiego narodu, jakim było powołanie do życia Marynarki Wojennej. Z okazji 104-lecia Marynarki Wojennej, która wchodzi w skład Sił Zbrojnych RP, życzę kolejnych lat prężnego działania oraz stałego rozwoju dla umacniania bezpieczeństwa Polski mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Marynarka Wojenna broni interesów państwa na polskich obszarach morskich. Powierzono jej także morską obronę wybrzeża. Jest również formacją przygotowaną do udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi utrzymuje także zdolność do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego, jak i poza nim.
Więcej o Marynarce Wojennej: https://www.wojsko-polskie.pl/marynarka-wojenna/
![]()
Ostatnie Artykuły

Przejazd na Łokietka znów będzie otwarty. Autobusy wracają na trasy

Aleja Migów w Krakowie dostanie nowe życie. Rusza wielka modernizacja

Tyniecka zostanie otwarta wcześniej. Autobusy wracają na stałe trasy

Remont drogi w Sieborowicach zakończony. Jest nowa nawierzchnia

Pieniny na krakowskim Rynku. Góralska kultura w centrum jubileuszu

Małopolska wzmacnia ochronę ludności. Sprawdzono wydatki i schrony

Na torze Kolna zaczyna się walka o medale. Zwolińska celuje w cztery złota

Ponad 200 tysięcy osób korzysta z mKrakowa. Doszły nowe funkcje

Węzeł Bieżanów czeka przebudowa. Drugi pas ma usprawnić ruch na S7

Nowa nawierzchnia na ul. Komora. Remont w Michałowicach zakończony

Krakowskie „Rowerowo na sportowo” walczy o Złotego Słonecznika

Remont torowiska na Grzegórzeckiej rozszerzony. Termin zakończenia bez zmian

Kolejny odcinek drogi w Jerzmanowicach po remoncie. To już trzeci etap

Spotkanie z Michałem Rusinkiem - opowieść blisko Wisławy Szymborskiej
Przydatne dane teleadresowe
- Opera Krakowska w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Krakowie - kontakt, rekrutacja, ochrona informacji niejawnych
- Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych w Krakowie - adres i profil placówki
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - kontakt, filie, katalog i zasady wypożyczeń
- Prokuratura Rejonowa Kraków-Krowodrza - kontakt, godziny przyjęć, właściwość
- Centrum Zakupów dla Sądownictwa w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
