MUW Kraków: Wojewoda małopolski Łukasz Kmita: Urząd musi być blisko obywatela

4 min czytania

W sobotnim programie Tu Małopolska” na antenie Radia Kraków gościł wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W rozmowie z redaktorem Wojciechem Jakubowskim poruszano takie tematy jak: organizacja Sobót paszportowych”, przywracanie połączeń autobusowych w naszym województwie, działania kontrolne w DPS w Jordanowie oraz przygotowania na ewentualność wystąpienia powodzi i podtopień w Małopolsce.

- Cały czas staramy się, aby wszyscy klienci Urzędu Wojewódzkiego mogli być zadowoleni; w taki sposób organizujemy pracę Urzędu, aby obywatele, którzy mają konieczność wyrobienia paszportu, mogli z tego skorzystać także w sobotę. (…) To kolejna, trzecia już sobota paszportowa” - nie tylko w Krakowie w Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Sebastiana, ale także w Tarnowie w delegaturze na al. Solidarności i w Nowym Sączu na ul. Jagiellońskiej tam czekamy dzisiaj na wszystkich aż do godz. 15.00 mówił wojewoda Łukasz Kmita.

- Staramy się udoskonalać nasze działania. Będziemy chcieli, aby wprowadzić w całym województwie możliwość rezerwacji internetowej. Przypomnę także, że Urząd staje się coraz bardziej otwarty na samorządy. Dzięki inicjatywie pana posła Władysława Kurowskiego, pana burmistrza Jarosława Szlachetki i także przy wsparciu starosty powiatu myślenickiego otworzyliśmy kolejny, dodatkowy punkt paszportowy w Małopolsce w Myślenicach. Zadeklarowałem także otwarcie dodatkowego jeszcze jednego punktu paszportowego w Suchej Beskidzkiej, ale także o dodatkowy punkt paszportowy starają się mieszkańcy i władze powiatu miechowskiego i tu jesteśmy otwarci. (…) Urząd musi być blisko obywatela i takie zasady ma Prawo i Sprawiedliwość. I takie zasady realizujemy także w ramach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - kontynuował przedstawiciel rządu w terenie.

Dostęp do komunikacji jest dla mieszkańców bardzo ważny. Dlatego tak istotne jest przywracanie zamkniętych lub tworzenie nowych połączeń autobusowych. To pozwala eliminować wykluczenie komunikacyjne. I taki też jest cel rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił dodatkowy nabór wniosków na dofinansowanie w 2022 roku.

- To świetny program, który został zainicjowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jestem pasjonatem transportu i widziałem, jak w latach 90-tych następował stały spadek przewozów PKS. Wiele PKS-ów było prywatyzowanych, upadało, mieszkańcy byli pozbawieni dojazdu do pracy i szkoły. (…) W Małopolsce prawie 200 linii autobusowych już funkcjonuje w tym roku. Ale chcemy więcej. Chcemy, żeby jak najmniej mieszkańców było pozbawionych tak zwanego wykluczenia komunikacyjnego. I dlatego dodatkowy nabór, który trwa do pierwszego lipca. Wniosek mogą złożyć samorządy gminne, powiatowe, Urząd Marszałkowski i myślę, że jest to niezwykle istotne, bo nie tylko mogą powstać takie linie duże, łączące powiaty, ale także to jest realna szansa na to, żeby połączyć mniejsze gminy, mniejsze wioski tłumaczył wojewoda Łukasz Kmita.

Nie zabrakło także rozmowy na temat kontroli prowadzonych w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Jak zapewniał wojewoda działania te są szeroko zakrojone i kompleksowe.

- Powinniśmy bardzo szczegółowo dokonać kontroli. Oczywiście podjąć pewne działania związane z zabezpieczeniem pensjonariuszy, ale jakiekolwiek pójście na skróty jest nieuprawnione. (…) Włączyliśmy przycisk sprawdzam” w Urzędzie Wojewódzkim podkreśla wojewoda.

Łukasz Kmita tłumaczył także, że do wyjaśnienia sytuacji zaproponował, aby prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie przejął powiat, czyli jednostka, której ustawowym zadaniem jest tworzenie, prowadzenie i bieżące nadzorowanie domów pomocy społecznej.

Ostatnim z poruszanych zagadnień były kwestie przygotowania do ewentualnych możliwych skutków silnych opadów deszczu. Ukształtowanie terenu w naszym województwie powoduje, że często mamy do czynienia z tzw. powodziami błyskawicznymi. Mając w pamięci chociażby doświadczenia ubiegłego roku, wojewoda polecił przegląd wszystkich procedur i sprzętu, a także zorganizował posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by szczegółowo omówić wszystkie kwestie dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Małopolsce.

- Zdecydowałem, że robimy bardzo szczegółowy przegląd działań. Chcemy, aby wszystkie służby państwowe były przygotowane na różny rozwój scenariuszy, także na te ekstremalne wydarzenia pogodowe. Wszyscy mamy w pamięci to, co działo się rok temu w Librantowej, Koniuszowej, ale także podtopienia w Głogoczowie. Dlatego służby państwowe, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, ale także Wojsko Obrony Terytorialnej muszą być w pełnej gotowości. Jeżeli zajdzie sytuacja kryzysowa, w której samorządy nie będą w stanie sobie same poradzić, to aparat państwa polskiego, który jest silny, pomoże mieszkańcom, pomoże samorządom wyjaśniał wojewoda.

Całą audycję można wysłuchać tutaj: http://podcasty.radiokrakow.pl/

Autor: krystian