Urządzenie ogrodu w stylu francuskim

Historycznie pierwsze ogrody, które były w stylu francuskim pojawiły się w XVII wieku. Pojawiły się one za sprawą Ludwika XIV, który postawił na bogactwo, symetrię oraz przepych. Charakteryzowały je idealnie strzyżone trawniki i formowane żywopłoty, które układały się w labirynt. Takie ogrody posiadały również przepiękne fontanny i rzeźby. Często ogrody francuskie określano jako barokowe. Wyróżniały je regularność, powtarzalność i symetria. W dzisiejszych czasach francuski styl można wprowadzić do praktycznie każdego ogrodu.

Najważniejsze cechy ogrodu francuskiego

Obecnie styl francuski możemy wprowadzić nawet do najmniejszych przydomowych ogrodów. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych cechach, które charakteryzują ten styl. Wystarczy, że będziemy się trzymać nawet w minimalnym stopniu takich cech jak symetria, czy formowane żywopłoty, a stworzymy tym samym wyjątkowy klimat ogrodowy.

Jak więc powinien wyglądać ogród francuski? Musi on być starannie i solidnie przygotowany. Warto pamiętać o stworzeniu głównej alejki, która powinna być szeroka. Stanowi ona oś ogrodu. Od niej natomiast wychodzą węższe ścieżki. Następnie powinniśmy postawić na rzeźby, fontanny, strumienie czy altany. Kompozycja musi być symetryczna.

W ogrodzie francuskim chodzi również o dbałość o detale. Dlatego wybór pawilonu czy ławki ogrodowej nie może być przypadkowy. W niektórych ogrodach można zaplanować nawet amfiteatr. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymyślić coś własnego, jednak musimy pamiętać o podstawowych cechach, które dotyczą ogrodu francuskiego. Tu znajdziesz profesjonalistów w zakresie projektowania ogrodów w Warszawie i okolicach https://brzozowisko.com/projektowanie-ogrodow/

Zasady ogrodu francuskiego

Ogród francuski powinniśmy projektować na planie geometrycznym, z uwzględnieniem złudzeń optycznych oraz osi. W centrum ogrodu powinna znajdować się budowla. Może to być altana albo centrum labiryntu.

Oś centralna w ogrodzie musi prowadzić do centrum całej powierzchni. Roślinność, która znajduje się w ogrodzie musi być geometrycznie formowana i sadzona. Warto też pamiętać o różnych rzeźbach, które powinny być bogato zdobione. Możemy również zdecydować się na ławki ogrodowe, pergole, trejaże czy pawilony.

Możemy też wprowadzić do naszego ogrodu złudzenia optyczne, dzięki umieszczeniu fontann, kanałów albo luster. Całość ogrodu francuskiego musi być otoczona żywopłotami, murkami i płotkami.

Odpowiednie rośliny w ogrodzie francuskim

Decydując się na projektowanie ogrodu francuskiego, musimy też pamiętać o sadzeniu odpowiednich roślin. Powinna to być roślinność, która świetnie nadaje się do formowania. Tutaj możemy postawić na graby, buki, lipy, cisy, jałowce czy bukszpany. Aleje możemy obsadzić żywotnikami lub kasztanowcami.

W ogrodach francuskim możemy też spotkać bardziej egzotyczne rośliny, jak na przykład pomarańcze, cytryny czy jaśminy. Oczywiście żaden ogród w takim stylu nie może się obyć bez róż, świerków, magnolii, juk oraz cypryśników. Sadzone są również często kwiaty cebulowe, nagietki, dzwonki, goździki albo fiołki.

Najważniejsze elementy architektury

Ogród francuski musi uwzględniać pewne założenia architektoniczne tego stylu. Powinien on zostać podzielony na trzy główne części. Przy domu zlokalizowane powinny być partery ogrodowe, które są obsadzone różnymi kwiatami. Dalej formuje się część drzewiastą. Jest ona wysypywana kolorowym żwirkiem.