UM Kraków: Tegoroczna Noc Muzeów odwołana
Nie odbędzie się planowana na maj tegoroczna odsłona Nocy Muzeów. Organizatorzy inicjatywy przygotowali komunikat, w którym tłumaczą powody odwołania inicjatywy, a także zwracają uwagę na szerokie możliwości uczestnictwa w kulturze, która teraz dostępna jest w wersji on-line.
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Komunikat Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich oraz Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa w sprawie odwołania Nocy Muzeów w Krakowie:
Z uwagi na panującą w Polsce epidemię koronawirusa, zamknięciem dla publiczności wszystkich instytucji kultury oraz wprowadzeniem przez rząd RP kolejnych zakazów i ograniczeń, planowana w terminie 15/16 maja tego roku NOC MUZEÓW W KRAKOWIE nie odbędzie się!
W sytuacji, kiedy cały świat zmaga się z epidemią, naszym obowiązkiem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania instytucji oraz zabezpieczenie naszego wspólnego dobra, jakim są zbiory muzealne.
Mimo wielu ograniczeń krakowskie muzea kontynuują swoją misję. Każde z nich, w miarę swoich możliwości i posiadanych zasobów, stara się utrzymywać kontakt z publicznością poprzez swoje strony internetowe oraz media społecznościowe. W ten sposób, na niespotykaną do tej pory skalę, muzea są nadal otwarte”, udostępniając swoje zbiory on-line, organizując wirtualne oprowadzania po zamkniętych dla zwiedzających galeriach i wystawach, czy przygotowując specjalne zajęcia edukacyjne czy wykłady. Ta wielka aktywność placówek muzealnych oraz innych instytucji kultury to zjawisko, które ma już charakter globalny. Muzea i muzealnicy chcą być i są blisko ludzi, każdego dnia udowadniając, że nawet w czasach zarazy” jest to możliwe.
Tak jak wszyscy czekamy na moment, w którym będziemy znowu mogli wyjść na ulicę, wrócić do normalnej pracy, kiedy ponownie otworzymy drzwi do nie tylko krakowskich muzeów.
Katarzyna Olesiak
Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa
Marek Świca
Przewodniczący Stałej Konferencji Muzeów Krakowskich - Dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie
Przypominamy, że aktualne informacje o propozycjach krakowskich instytucji kultury można znaleźć także na stronie internetowej miasta w zakładce Kultura .
Ostatnie Artykuły

Łąka i bratki w MNK - muzeum na chwilę zamieni się w zieloną wyprawę

Cztery tysiące flag na Błoniach - taki widok przygotowano na Dzień Flagi

Łąka, bratki i Wyspiański - muzeum zamienia się w zielnik dla dzieci

Wiosenny plener przy Czapskich - malowanie bez presji i z dużą dawką światła
![[PIŁKA NOŻNA] Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Wieczysta Kraków 1:4 w Betclic 1. lidze – krakowianie przełamali opór po przerwie](/images/mecz/thumbnails/pogon-grodzisk-mazowiecki-wieczysta-krakow-02052026-14.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Wieczysta Kraków 1:4 w Betclic 1. lidze – krakowianie przełamali opór po przerwie
![[PIŁKA RĘCZNA] Liga Centralna – ENERGA GWARDIA Koszalin – AZS AGH Kraków 25:28. Krakowianie biorą ważne punkty w 25. kolejce](/images/mecz/thumbnails/energa-gwardia-koszalin-azs-agh-krakow-02052026-2528.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] Liga Centralna – ENERGA GWARDIA Koszalin – AZS AGH Kraków 25:28. Krakowianie biorą ważne punkty w 25. kolejce
![[PIŁKA NOŻNA] Sparta Kazimierza Wielka – Cracovia II 1:3 w 29. kolejce Betclic 3. Ligi Grupy 4 (Grupa IV)](/images/mecz/thumbnails/sparta-kazimierza-wielka-cracovia-ii-02052026-13.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Sparta Kazimierza Wielka – Cracovia II 1:3 w 29. kolejce Betclic 3. Ligi Grupy 4 (Grupa IV)

Ogrody, które miały zachwycać - lekcja z czasów Stanisława Augusta

Bajka po zmroku w Muzeum Czapskich - dzieci ruszą tropem złota i jednorożca

OFF Camera rozkręca Kraków. Ponad sto filmów i dwa konkursy w centrum miasta
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 4 (Grupa IV): Wisła Kraków II – Korona Kielce II 2:3 w Myślenicach](/images/mecz/thumbnails/wisla-krakow-ii-korona-kielce-ii-01052026-23.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 4 (Grupa IV): Wisła Kraków II – Korona Kielce II 2:3 w Myślenicach

Strażacy z Frankfurtu w Krakowie - zobaczyli drony, zapory i szkolenia

W Krakowie rozbito grupę od oszustw na pracownika banku - 18-latek zatrzymany

Rowerowy Maj wraca do krakowskich szkół. Stawka jest rekordowa
Przydatne dane teleadresowe
- Dom Pomocy Społecznej Nowa Huta w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Dom Pomocy Społecznej w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Przedsiębiorstwo Oszczędzania Energii ESCO w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Instytut Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
