Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Przed nami kolejny wykład z cyklu „Muzealna Akademia 67 +/- ”. Już w najbliższą środę dr Andrzej Iwo Szoka opowie o systemie pocztowym króla Zygmunta Augusta. Początek o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym. Wstęp wolny.

Król z Krakowa listy śle
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Powszechnie wiadomo, iż w okresie odrodzenia chętnie powracano do idei zrodzonych przez świat starożytny. Wrócono również do imponujących rozwiązań antycznych Rzymian z zakresu logistyki i administracji, do których w pierwszej kolejności należała poczta.

Włączenie się Polski w dobie Jagiellonów w europejski obieg informacji i dyplomacja międzynarodowa skłoniły króla Zygmunta Augusta do stworzenia własnego systemu pocztowego. W pierwszej kolejności miał on zapewnić obieg informacji między Krakowem a Wiedniem i Wenecją.

Zarząd nad nową instytucją królewską powierzono, podobnie jak budowę renesansowych zamków i pałaców, osiadłym w Krakowie przybyszom z Włoch, kolejno Prosperowi Prowano, rodzinom Taksisów, Maffonów i w końcu Montelupich.

Na wykładzie dowiemy się, jakie były zasady funkcjonowania poczty królewskiej i czym różniły się one od metod przesyłania korespondencji w średniowieczu, ile trzeba było czekać na list z Wenecji do Krakowa, a ile godzin potrzebował gołąb, aby dostarczyć list z Krakowa do Gdańska.