Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

1 października 2019 roku w Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15) Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie obchodzić będzie święto narodowe przypadające w dniu 3 października. Przypomina ono o zjednoczeniu Niemiec, które dokonało się 3 października 1990 roku wraz z przystąpieniem Niemieckiej Republiki Demokratycznej do Republiki Federalnej Niemiec. Obchody 29. rocznicy Jedności Niemiec odbędą się przy wsparciu Miasta Krakowa oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej, a ich motto to „Niemcy w październiku”.

Dzień Jedności Niemiec w Muzeum Inżynierii Miejskiej
Fot. Muzeum Inżynierii Miejskiej

Podczas obchodów organizatorzy przypomną także o 9 października 1989 roku, który wyznaczył początek tzw. pokojowej rewolucji w Lipsku. Prowadziła ona do upadku muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku, do demokratyzacji ustroju społecznego w Niemczech Wschodnich i do zjednoczenia Niemiec Wschodnich i Zachodnich w dniu 3 października 1990 roku.

W muzeum, w którym obchody będą miały miejsce, zwykle znajdują się zabytkowe tramwaje z Norymbergi. Jeden z nich w ramach obchodów będzie można obejrzeć. Lipsk i Norymberga jako miasta partnerskie Krakowa biorą udział w tym wydarzeniu. Także miasto Dachau partycypuje w nim udostępniając piwo, które zgodnie z tradycją wymaga odszpuntowania.

Czeka na Państwa ciekawy program – muzyka polska i niemiecka, pokaz mody, prezentacja niemieckich strojów ludowych, taniec ludowy, a na koniec dyskoteka z niemiecką muzyką.

Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie ma do rozdania kilka zaproszeń dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa. Zainteresowanych prosimy o maile do dnia 20 września 2019 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z podaniem imienia i nazwiska oraz załączoną kopią dowodu osobistego.