Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Porady z zakresu praw i obowiązków, a wkrótce także nauka języka polskiego i kursy zawodowe – to niektóre z usług, jakie świadczy punkt informacyjny dla osiedlających się w Krakowie obcokrajowców. Wszystko to dzięki miejskiemu programowi Otwarty Kraków.

O stażach i szkoleniach w punkcie informacyjnym dla migrantów
Fot. materiały UMK

Otwarty w kwietniu 2018 r. punkt działa coraz prężniej. Prowadzona przez Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-WORK jednostka przy ul. Batorego 2/28, wkrótce poszerzy zakres oferowanego migrantom wsparcia.

– Zaczynamy realizować pierwszy w Polsce projekt z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój - Power skierowany wyłącznie do migrantów. Beneficjenci będą mieli kursy języka polskiego, kursy zawodowe oraz płatne staże – mówi Rafał Grabowski, prezes Fundacji U-WORK.

Punkt informacyjny dla cudzoziemców ma pomóc migrantom w adaptacji w nowych realiach. Mogą się tam dowiedzieć, jakie mają prawa i obowiązki oraz jak rozwiązać kwestie związane z codziennym funkcjonowaniem w mieście. Obsługa punktu udziela informacji na temat wydarzeń kulturalno-oświatowych oraz organizacji i instytucji działających w Krakowie na rzecz migrantów oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Obsługa odbywa się w językach: polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Punkt jest czynny w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. od 14.00 do 19.00, a w środy i piątki – od 8.00 do 13.00 oraz w każdą drugą i trzecią sobotę miesiąca, a także trzecią niedzielę miesiąca w godz. 10.00-14.00.

Punkt informacyjny dla obcokrajowców to jedno z działań w ramach miejskiego programu „Otwarty Kraków”, przyjętego przez Radę Miasta Krakowa w 2016 r. i będącego odpowiedzią na zwiększającą się liczbę cudzoziemców w naszym mieście. Miasto przeznaczy na jego prowadzenie 250 tys. zł.

Pełen zakres działań punktu informacyjnego znajdziemy w zakładce Otwarty Kraków.