Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Zęby to jeden z najważniejszych elementów naszego wyglądu. Równe, zdrowe i białe zęby świadczą o zadbanym wyglądzie oraz są swoistą wizytówką każdego troszczącego się o swoją prezencję człowieka. Nie każdy z nas ma jednak to szczęście, aby urodzić się z ładnym zgryzem. W jego uzyskaniu najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą dziś metodą jest aparat ortodontyczny, którego noszenie pozwala w kilkanaście miesięcy spełnić marzenia o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu.

 

Aparat ortodontyczny w Krakowie - niewidoczny kosmetyczny czy tradycyjny metalowy?

Aparaty ortodontyczne w ciągu ostatnich 20 lat przeszły prawdziwą transformację. Dziś ortodonci, oprócz klasycznych metalowych aparatów mogą zaoferować swoim pacjentom mniej widoczne rozwiązania. Należą do nich tzw. aparaty kosmetyczne, które są praktycznie niedostrzegalne dla osób postronnych. Dzięki nim możliwe jest przejście przez cały proces leczenia ortodontycznego w dyskretny, niewzbudzający komentarzy innych ludzi sposób.

Aparaty kosmetyczne zbudowane są z przyklejanych do zębów kleju zamków wykonanych z mlecznej ceramiki lub przezroczystego kryształu. Pozwala to na dopasowanie zamków do naturalnego odcienia naszych zębów. Jedynym, widocznym elementem świadczących o podjętym leczeniu ortodontycznym jest cienki metalowy drucik, który łączy ze sobą poszczególne zamki. Aparaty kosmetyczne są szczególnie polecane dla osób, których praca zawodowa opiera się na kontakcie z innymi osobami.

Tradycyjnym rodzajem aparatów ortodontycznych są natomiast aparaty metalowe. W ich przypadku zarówno drucik, jak i zamki wykonane są z metalu. Aparat jest więc widoczny na zębach i nie sposób go nie dostrzec. Wiele osób, zwłaszcza młodych, świadomie decyduje się jednak na metalowy aparat ortodontyczny w Krakowie, gdyż jest on tańszy od swoich kosmetycznych odpowiedników oraz pozwala na założenie modnych, kolorowych gumeczek na zamki. Podejmując leczenie ortodontyczne warto pamiętać, że aparat nie szpeci, a wręcz przeciwnie - jest widocznym potwierdzeniem dbałości o nasz wygląd i zdrowie.

 

Czym różni się stały aparat ortodontyczny od ruchomego? Czy ruchomy aparat jest dla każdego?

Aparaty ortodontyczne dzielą się także na ruchome i stałe. Te pierwsze z reguły nosi się przez określoną liczbę godzin dziennie i mogą zostać zdjęte w dowolnym momencie. Aparaty ruchome nie są jednak dla każdego i najczęściej korzystają z nich dzieci do 12 roku życia oraz osoby z bardzo niewielką wadą zgryzu, która może zostać skorygowana za pomocą aparatu wyjmowanego. Osoby dorosłe oraz młodzież w większości przypadków poddawana jest leczeniu aparatem stałym, który jest mocowany do zębów i nie może zostać zdjęty do chwili, kiedy leczenie dobiegnie końca.

Popularna małopolska klinika dentystyczna DentoCentrum potwierdza, że stały aparat ortodontyczny jest zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem, gdyż gwarantuje najlepsze i najszybsze rezultaty leczenia wad zgryzu. Decydując się na leczenie za jego pomocą pacjent musi jednak co ok. 4 tygodnie odwiedzać swojego ortodontę, który kontroluje cały proces leczenia oraz dokonuje niezbędnych modyfikacji w obrębie aparatu.