Kraków posiada bogatą historię, ponieważ jest to jedno z najstarszych miast w Polsce. To też ważny punkt na mapie i miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Warto poznać jego historię, by wiedzieć jakie obiekty i miejsca warto zobaczyć. To ciekawa forma zorganizowania wyjazdu w taki sposób, by odkryć uroki tego starego, polskiego miasta, będącego kiedyś stolicą kraju.

 

Poznaj krótką historię Krakowa krok po kroku...

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast Polski, a także największe miasto Makroregionu Polski Południowej. Jest również stolicą województwa małopolskiego, położoną nad największą, polską rzeką - Wisłą.

Nazwa miasta pochodzi, zgodnie z legendą, od Kraka - słowiańskiego księcia lub wodza (źródła nie precyzują tego), który założył gród średniowieczny. Pierwsza informacja o Krakowie pochodzi z opisu kupca arabskiego z 965 roku, co wskazuje, że już wówczas było to znaczące miejsce, położone na ważnych szlakach komunikacyjnych i handlowych.

Badania archeologiczne dowiodły, że w Krakowie znajdują się ślady pobytu człowieka z epoki kamiennej, co potwierdza istnienie pradawnych kultur w tym miejscu.

W X wieku w Krakowie istniał już Wawel - miejsce, jakie dziś tłumnie odwiedzają turyści, znane za granicą i na całym świecie. To warowny gród, pochodzący z okresu legend o Krakusie i Wandzie - Polce, która nie chciała poślubić Niemca. Do dziś turyści mogą zobaczyć ślad po minionych wiekach w postaci usypanego przez lud kopca - symbolicznego grobu.

 

Kraków na przestrzeni wieków...

W 1038 roku w Krakowie panowanie rozpoczął Kazimierz zwany Odnowicielem, który uczynił z niego stolicę państwa. W 1320 rok w katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Władysława Łokietka na króla Polski, który scalił rozbite wcześniej na dzielnice państwo. Od tego momentu aż do 1734 roku Kraków był miejscem koronacji królów Polski.

XIV wiek przyniósł również powstanie Akademii Krakowskiej, która od XIX wieku funkcjonuje jako Uniwersytet Jagielloński.

Kolejny - XV wiek w historii Krakowa to tak istotne wydarzenia, jak powstanie pierwszego druku tłoczonego w Polsce, a następnie pierwszej książki drukowanej. W kolejnym wieku Polska umocniła swoją pozycję na arenie międzynarodowej poprzez hołd lenny, jaki złożył mistrz krzyżacki, Albrecht Hohenzollern - książę w Prusach Zygmuntowi I Staremu. Niedługo później miała miejsce przebudowa zamku na Wawelu na rezydencję przypominającą tę z czasów Zygmunta I Starego. Na początku kolejnego wieku Kraków przestał być stolicą Polski, co jednak nie umniejszyło jego rangi jako jednego z najważniejszych miast w kraju. Tak jest do dziś. Od momentu, kiedy w 1815 roku na mocy traktatu wiedeńskiego powstało wolne miasto Kraków, aż po chwilę obecną, cieszy się popularnością turystów i jest uznawane za jeden z najważniejszych ośrodków nauki, sztuki i kultury w kraju. Pozycję tę wzmacniają takie wydarzenia jak tworzenie Akademii Umiejętności w 1872 roku, wokół której zgromadzili się najwybitniejsi polscy uczeni i inteligencja.

 

Współczesna historia Krakowa

Po zakończeniu I wojny światowej to właśnie w Krakowie ludność miejscowa rozbroiła stacjonujące oddziały wojska austriackiego, ale radość z niepodległości nie trwała długo. Kraj pogrążył się w kolejnej wojnie - II wojnie światowej. Kraków zdołał wówczas ocalić swoje cenne dzieła sztuki, ponieważ 18 stycznia 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły miasto i zmusiły Niemców do wycofania się.

We współczesnej historii miasta przełomowym można uznać rok 1974, kiedy to Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ochrony zespołów zabytkowych Krakowa. Wskazano w niej, że miasto jest największym pomnikiem kultury narodowej i historii, a bogactwo kulturowe uznaje się za najcenniejsze w dziełach sztuki kraju i Europy.

 

Szewczyk Dratewka i inne atrakcje w Krakowie, które warto zwiedzić...

Znając już historię Krakowa, warto udać się w podróż po tym mieście, nie omijając ciekawych i historycznych miejsc, oraz zyskując informacje na temat takich symboli jako: Krak, Wanda czy Szewczyk Dratewka - postać z legend ludowych. Warto też wybrać dobry hotel na czas pobytu w mieście, np. Best Western Premier Kraków Hotel przy ulicy Opolskiej 14a, który zapewni nie tylko dobry nocleg, ale też profesjonalną obsługę, przez co czas spędzony w Krakowie będzie się wspominać jeszcze milej...