Przez trzy miesiące sala teatralna w Nowohuckim Centrum Kultury była nieczynna. Pomieszczenie zostało zmodernizowane, a zakres prac był bardzo szeroki. Co się zmieniło i co czeka na nas w najbliższych tygodniach?  

Nowy sezon w Nowohuckim Centrum Kultury
Fot. nck.krakow.pl

Latem sala teatralna NCK przeszła metamorfozę – począwszy od wymiany wykładziny i foteli, poprzez ułożenie nowych okładzin ściennych, malowanie, a skończywszy na zamontowaniu nowej podłogi scenicznej. Modernizację przeszedł także park nagłośnienia, oświetlenia i zaplecza technicznego, który podniesie komfort pracy przy obsłudze koncertów i przedstawień. Łączny koszt remontu wyniósł 8 milionów złotych. Prace zostały sfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

A już w tą sobotę święto Nowohuckiego Centrum Kultury, podczas którego zostanie przedstawiona oferta programowa na sezon 2018/2019. Każdy uczestnik tego wydarzenia, bez względu na wiek, będzie mógł spróbować własnych sił w zajęciach tanecznych, warsztatach teatralnych, plastycznych, fotograficznych, językowych, ceramicznych, muzycznych i rekreacyjnych. Tego dnia, w godz. 11.00–19.00 NCK szeroko otworzy swoje drzwi dla wszystkich tych, którzy pragną twórczo i aktywnie spędzać wolny czas, rozwijać swoje talenty lub zdobywać nową wiedzę. W ramach Kombinatu Kultury odbędą się również wystawy i koncerty.

Oprócz znanych z lat ubiegłych i popularnych zajęć, takich jak: Klub Super Mama, czy Muzyczny Klub Przedszkolaka na mieszkańców czekają nowości. Akademia Tańca BAJLANDIA - to warsztaty taneczne dla dzieci w wieku 4-6 lat, Body Shape – czyli nowoczesna forma zajęć fitness, Warsztaty Kreatywnego Pisania inspirowane literacką spuścizną Stanisława Wyspiańskiego, Trening szybkiego i efektywnego uczenia się i Kurs psychografologii.

Od soboty, 22 września do wtorku, 25 września rozpocznie się piąta edycja BalletOFFFestival – wydarzenia, które w tym roku nabierze znacznie szerszego i międzynarodowego wymiaru. Stało się to możliwe dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta Krakowa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Muzyki i Tańca oraz programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

A w listopadzie premiera „Bursztynowego drzewa”, która odbędzie się 16 i 17 listopada. Widowisko, inspirowane pradziejami ludów przemierzających Europę, poruszać będzie zagadnienia związane z naszym pochodzeniem, formowaniem się rodzimej społeczności pod wpływem innych kultur, a także kształtujących się w ten sposób wartości duchowych i materialnych. „Bursztynowe dzieło” to połączenie tańca, muzyki na żywo, wizualizacji i bodypaintingu.

Również w sobotę Scena NCK rozpocznie nowy sezon – koncertem zespołu Mikromusic. Dzień później z recitalem „Malinowa” wystąpi na scenie Stanisława Celińska. Do końca tego roku kalendarzowego Scena NCK będzie gościć również Michała Bajora, Tadeusza Woźniaka i Edytę Geppert z zespołem Vasie. Miłośnikom Teatru NCK proponuje „Śmiertelną pułapkę” i „Być jak Elizabeth Taylor”, a zwolenników kabaretu zaprasza na występy Krzysztofa Daukszewicza, Piotra Bałtroczyka, Kabaretu pod Wyrwigroszem i jubileuszowy program Kabaretu Skeczów Męczących. W repertuarze jak zwykle nie zabraknie spektakli baletowych. Tym razem będzie to Art Color Ballet z „Bursztynowym drzewem” i dwa klasyki gatunku – „Królewna Śnieżka” i „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Royal Lviv Ballet.