Spotkanie z przedstawicielami Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa małopolskiego
2019-09-13
Spotkanie z przedstawicielami Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa małopolskiego

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Wydziału Polityki Społecznej MUW z kierownikami Środowiskowych Domów Samopomocy z Małopolski. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

Podczas wydarzenia zaprezentowano aktualną sytuację sieci ośrodków wsparcia w Małopolsce. Przedstawiono dane dotyczące finansowania ośrodków w 2019 roku. Omówiono również zmiany w przepisach dotyczących Środowiskowych Domów Samopomocy oraz sposób prowadzenia dokumentacji.  

W ramach prezentacji dobrych praktyk kierujący placówkami w Bieczu, Lisiej Górze oraz Krakowie przedstawili swoje dokonania w pracy. 


Nowy wiadukt w Krzeszowicach otwarty!
2019-09-14
Nowy wiadukt w Krzeszowicach otwarty!

Kierowcy przejeżdżający przez Krzeszowice, piesi i pasażerowie podróżujący pociągami mogą się cieszyć nową inwestycją. Dziś został otwarty ponad 213-metrowy wiadukt drogowy nad modernizowaną linią kolejową Kraków – Katowice. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

– To kolejny dobry sygnał dla Polski, dobry czas dla polskiej kolei. PKL dzisiaj realizuje jeden z największych programów transportowych w historii naszego kraju. (…) Inwestycje prowadzone na sieci kolejowej to jest dzisiaj kwota powyżej 70 miliardów zł – taką wielkość przetwarza PKP PLK, takie środki finansowe wpływają na to, że będziemy mieli do czynienia z najnowocześniejszą koleją w Europie – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił wojewoda Piotr Ćwik, aktualnie Małopolska nadrabia zapóźnienia komunikacyjne, realizując inwestycje, na które niejednokrotnie bardzo długo czekali mieszkańcy.

105. rocznica bitwy pod Krzywopłotami
2019-09-14
105. rocznica bitwy pod Krzywopłotami

Mieszkańcy wsi Krzywopłoty, gminy Klucze oraz przybyli goście świętowali dziś rocznicę bitwy rozegranej 105 lat temu pomiędzy wojskami austro-węgierskimi a rosyjskimi. W okolicznościowym VI Pikniku Historycznym „Jura 1914” uczestniczyli: m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, parlamentarzyści i samorządowcy.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od przemarszu uczestników na miejsce uroczystości. Następnie została odprawiona msza św. za Ojczyznę. Po niej przedstawiciele władz złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą, a zespół „Ziemia Kluczewska” wykonał pieśni patriotyczne i legionowe. Wydarzenie zakończyła rekonstrukcja epizodu bitwy pod Krzywopłotami.

80. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka
2019-09-17
80. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka

Mija 80. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. W Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające tę rocznicę, połączone z obchodami Dnia Sybiraka. Ich organizatorami byli: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Związek Sybiraków Oddział w Krakowie, Komitet Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze na Wawelu. Po niej ze wzgórza wawelskiego wyruszył pochód, który zatrzymał się na placu Ojca Adama Studzińskiego. Tam odbył się Apel Pamięci, po którym złożono kwiaty pod Krzyżem Pamięci Narodowej, tablicą Zesłańców Sybiru i tablicą Ofiar „operacji polskiej” NKWD.

W czwartek rusza sezon grzewczy
<a href=Kraków to wspólnota samorządu, mieszkańców, przedsiębiorców i turystów"/>