Uroczystości patriotyczne w Jamnej
2018-08-15
Uroczystości patriotyczne w Jamnej
Wicewojewoda małopolski Józef Gawron uczestniczył w uroczystościach patriotycznych upamiętniających poległych partyzantów AK i cywilnych mieszkańców Jamnej.

Uroczystości, jak co roku, zorganizował burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak oraz starosta tarnowski Roman Łucarz.

Jamna została szczególnie doświadczona podczas drugiej wojny światowej. W tych rejonach działał od lipca do listopada 1944 r. batalion „Barbara – I batalion partyzancki 16 pp. Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Antoniego Borowskiego („Leliwy”). W czasie walki w 1944 roku hitlerowcy za pomoc partyzantom spacyfikowali około 200 mieszkańców Jamnej. Cała wieś płonęła przez noc z 25 na 26 września. Zginęło 57 osób.

 • W środę tj. 15 sierpnia br. na pl. Szczepańskim odbył się rodzinny piknik „Wolność we krwi” zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na którym wśród bogatego programu można było spotkać się z krakowskimi policjantami.
  Na przygotowanym stoisku profilaktycznym...
 • Święty Maksymilian Maria Kolbe – patron ziemi oświęcimskiej
  2018-08-14
  Święty Maksymilian Maria Kolbe – patron ziemi oświęcimskiej
  Nie zmogą nas te cierpienia, tylko przetopią i zahartują. Wielkich potrzeba ofiar naszych, aby okupić szczęście i pokojowe życie tych, co po nas będą – św. Maksymilian Maria Kolbe.

  Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wziął udział w obchodach 77. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbe, które odbyły się w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

  W trakcie uroczystości został odczytany dekret Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Roberta Saraha, który ogłosił św. Maksymiliana patronem ziemi oświęcimskiej.

 • Zapewnianie bezpieczeństwa osób wypoczywających nad akwenami jest dla krakowskich policjantów priorytetem, jednak najważniejsza jest świadomość samych plażowiczów dotycząca zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w tych miejscach.
  Kontynuując swoje działania, funkcjonariusze Wydziału Prewencji KMP w...
 • Kolejne promesy dla małopolskich samorządów
  2018-08-14
  Kolejne promesy dla małopolskich samorządów
  Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przyznał kolejne promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W ramach podziału środków rządowe wsparcie otrzymają samorządy: Myślenic, Rabki-Zdroju, Koniuszy, Trzciany, Stryszawy i Powiatu Dąbrowskiego.

  Wysokość dotacji dla wymienionych jednostek wyniesie łącznie 2 mln 340 tys. złotych. Ze środków tych dofinansowanych zostanie 9 zadań związanych z remontem dróg gminnych, jedno dotyczące odbudowy przepustu, a także jedno dotyczące remontu mostu.

  Święto Wojska Polskiego
  2018-08-14
  Święto Wojska Polskiego
  Wicewojewoda małopolski Józef Gawron wziął udział w obchodach Święta Wojska Polskiego. Okolicznościowa uroczystość odbyła się na terenie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie.

  Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku i wprowadzenia sztandaru, po czym nastąpiły okolicznościowe przemówienia, m.in dowódcy Centrum Operacji Lądowych – Dowódcy Komponentu Lądowego w Krakowie gen. bryg. dr. Sławomira Kowalskiego i wicewojewody małopolskiego Józefa Gawrona.