• Dla policjantów służących dzisiaj (18 maja br.) na terenie Krakowa dzień upłynął pod znakiem licznych zabezpieczeń. W tę wyjątkowo ciepłą i słoneczną (biorąc pod uwagę ostatnie dni) sobotę funkcjonariusze zadbali o bezpieczeństwo szeregu wydarzeń, które odbywały się na terenie Krakowa. Podczas...
 • O Znaku Dziedzictwa Europejskiego w Łużnej
  2019-05-16
  O Znaku Dziedzictwa Europejskiego w Łużnej

  Dzisiejszy plan zajęć w Szkole Podstawowej nr 1 w Łużnej wzbogacony został o wyjątkowy wymiar. Uczniowie uczestniczyli bowiem w lekcjach poświęconych Znakowi Dziedzictwa Europejskiego.

  Zajęcia te zostały przygotowane na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy współpracy z Fundacją „Plenerownia” oraz Katedrą Edukacji Historycznej Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.  Opracowane scenariusze lekcji uzyskały także pozytywną opinię Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

  Wyższe świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
  2019-05-17
  Wyższe świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

  Świadczenia pieniężne to tylko jeden z wielu elementów systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Jednak to w związku z nimi najczęściej słyszymy opinie: że są za niskie, że nie pozwalają na godne życie. – Zgadzam się, że nie są to kwoty w pełni zadowalające. Nie możemy jednak nie zauważać, że w porównaniu chociażby z rokiem 2015, nastąpił znaczny wzrost ich wysokości – mówi minister Elżbieta Rafalska.

  Ogromną, postulowaną przez środowiska osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zmianą, było podniesienie w 2018 r. renty socjalnej z 865,03 zł do 1029,80 zł, czyli do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca br. jest to już 1100 zł – o 360 zł więcej niż było to w roku 2015, kiedy renta socjalna wynosiła 739,58 zł.

  Święto kwitnącej truskawki
  2019-05-17
  Święto kwitnącej truskawki

  Nieopodal Opactwa Benedyktynów, na plantacji w Tyńcu, obchodzono dzisiaj Święto kwitnącej truskawki. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym i z udziałem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika oraz rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie prof. dr. hab. inż. Włodzimierza Sadego.

  Mało kto zna pochodzenie tego smacznego owocu. Najprawdopodobniej wszystko zaczęło się od królewskiego botanika na dworze Ludwika IV, który na specjalne życzenie władcy skrzyżował dwie odmiany poziomek, otrzymując duże i soczyste owoce truskawki. Obecnie dostępnych jest około dwóch tysięcy ich odmian.  

  Święto Politechniki Krakowskiej
  2019-05-17
  Święto Politechniki Krakowskiej

  W Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym Politechniki Krakowskiej „Działownia” odbyło się posiedzenie Senatu PK towarzyszące obchodom Święta Szkoły. Podczas uroczystości wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczył zasłużonym pracownikom uczelni odznaczenia państwowe.

  Z rąk wojewody odznaczeni otrzymali Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi oraz Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. Wręczono także Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaczenia uczelniane.

  200 lat Szkoły Podstawowej w Raciborowicach
  2019-05-17
  200 lat Szkoły Podstawowej w Raciborowicach

  W podkrakowskich Raciborowicach odbyły się uroczyste obchody 200-lecia Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Długosza. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
  Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Małgorzaty. W programie obchodów znalazła się też część artystyczna oraz sesja historyczna.


  Wojewoda Piotr Ćwik, gratulując imponującego jubileuszu, życzył, aby wspólnota szkoły dalej była tak silna swoją jednością i wspólnie dążyła do rozwoju. Przekazał również na ręce dyrekcji placówki okolicznościowy medal upamiętniający 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.