Jaki mop parowy kupić? Jakie parametry są najważniejsze?

Podłogi to jedne z tych powierzchni, które w domu brudzą się bardzo często. Ich czyszczenie nie zawsze jest łatwe – zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z klejącymi się napojami. Na szczęście świetnym rozwiązaniem i pomocnikiem jest mop parowy. To właśnie dzięki niemu sprzątanie staje się o wiele przyjemniejsze. Jaki mop parowy kupić?

Jak działa mop parowy?

W środku urządzenia znajduje się grzałka, która podgrzewa wodę do temperatury wrzenia. Dzięki temu powstaje para, która uwalniana jest pod ciśnieniem dzięki głowicy. Para wodna podgrzewa cząsteczki brudu, a dzięki temu, że nagrzewają się one szybciej niż czyszczona powierzchnia, powstają odkształcenia termiczne, które ułatwiają odrywanie się brudu od podłogi. Cząsteczki pary dodatkowo przedostają się w każdą szczelinę, skutecznie czyszcząc każde zabrudzenie. Dodatkową zaletą stosowania mopa jest także fakt, że prócz zabrudzeń usuwa on także bakterie, roztocza czy alergeny. Jest więc świetnym wyborem dla alergików i sprawdzi się w każdym domu, w którym są dzieci oraz zwierzęta. Jaki mop parowy kupić, aby spełnił nasze oczekiwania?

Jaki mop parowy kupić – najważniejsze parametry

Wybierając mop parowy musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc, która ma duży wpływ na wydajność urządzenia. Ważne, by było to minimum 1200 W, by mop szybko się nagrzewał i szybciej był gotowy do działania. W niektórych modelach możemy używać mopa od razu, ale czasem trzeba czekać pół minuty czy dłużej. Istotne będzie także ciśnienie oraz temperatura wody. W większości przypadków wystarczające będzie ciśnienie powyżej 3 barów.

Wśród podstawowych funkcji powinniśmy znaleźć możliwość regulacji intensywności strumienia pary. To pozwala nam dostosować moc do konkretnego rodzaju podłogi. Czasami jednak urządzenia posiadają już wbudowane tryby, które automatycznie dostosowują moc w zależności od rodzaju powierzchni.

Wygodne korzystanie z mopa to również bardzo istotna kwestia. Na nie wpływ ma przede wszystkim waga urządzenia, ale także ergonomiczny uchwyt. Pod uwagę jednak warto wziąć również kształt głowicy. Prostokątny umożliwi nam szybsze mycie podłogi o dużej powierzchni, z kolei trójkątny pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Wygoda to również odpowiednio duży zbiornik na wodę. Dzięki niemu nie będziemy musieli przerywać pracy, by uzupełnić wodę. Najlepiej by miał on ok. 0,5 l. Mniejszy może być niewystarczający, większy z kolei znacząco zwiększy wagę urządzenia, co obniży komfort użytkowania.

Abyśmy mogli swobodnie przemieszczać się z mopem po domu, warto też zwrócić uwagę na kabel o odpowiedniej długości, minimum 5 metrów.

Dodatkowe akcesoria

Podstawowym zastosowaniem mopa parowego jest oczywiście czyszczenie podłóg. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykorzystać go do innych powierzchni. Jak najbardziej jest to możliwe, a ułatwić nam to mogą dodatkowe końcówki. W niektórych urządzeniach znajdziemy dodatkowe akcesoria do czyszczenia dywanów, okien, szczotki czy szpachelki. Dzięki temu za pomocą jednego urządzenia wyczyścimy także wszelkie powierzchnie szklane, np. kabiny, lustra czy panele w kuchni. Mop przyda się także do odświeżenia dywanu, kanapy, materaców czy tapicerki w aucie.