Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Botoks to zabieg kojarzony głównie ze skórą dojrzałą. Można jednak wykonać go również w młodszym wieku. Kiedy zrobić pierwszy botoks?

Jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który dostępny jest w gabinetach na całym świecie. Botox, w spolszczonej pisowni botoks, jest chętnie wybierany przez pacjentki oraz pacjentów, którym zależy na nadaniu skórze młodego wyglądu. Kiedy jednak toksyna botulinowa może być zastosowana po raz pierwszy?

 

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Skóra zaczyna starzeć się już po około 25. roku życia. To właśnie wtedy dochodzi do powolnego zmniejszania się ilości kwasu hialuronowego oraz zaniku kolagenu i elastyny, czyli związków odpowiedzialnych za jej jędrność oraz gładkość.

Na tempo starzenia się skóry wpływa szereg różnych czynników. Może być ono przyspieszone przez geny, tryb życia czy sposób pielęgnacji cery. Opalanie się na słońcu lub w solarium, używki, nieprawidłowa dieta i niestosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych mogą sprawić, że skóra szybciej zacznie się starzeć.

Zmarszczki najczęściej kojarzone są ze starzeniem się skóry, ale warto wskazać, że mogą być one również wynikiem aktywności mięśni twarzy. Mowa wówczas o tak zwanych zmarszczkach mimicznych, które powiązane są z mimiką towarzyszącą uśmiechowi, zdenerwowaniu, złości. Zmarszczki mimiczne mogą być już widoczne na skórze dwudziestolatków, a im człowiek starszy, tym bardziej są one zauważalne.

 

Botox – recepta na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne jako efekt ruchu mięśni są trudne w wygładzeniu z wykorzystaniem zwykłych kosmetyków, które działają jedynie na wierzchnią warstwę skóry. Jedynym rozwiązaniem są wówczas specjalistyczne zabiegi takie jak botoks, z którego można skorzystać obecnie w niemalże każdym gabinecie medycyny estetycznej.

Do zabiegu tego rodzaju wykorzystywana jest toksyna botulinowa typu A, która nazywana jest również jadem kiełbasianym. W dużych dawkach jest neurotoksyczna, ale w mniejszych posiada właściwości lecznicze. Właśnie dlatego botox znalazł obecnie szerokie zastosowanie w wielu zabiegach medycznych, w tym także medycyny estetycznej nakierowanej na wygląd pacjentów i poprawę ich samopoczucia.

Toksyna botulinowa typu A powoduje miejscowe zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dlatego mięśnie odpowiedzialne za powstanie zmarszczki mimicznej nie poruszają się tak intensywnie, co powoduje wygładzenie skóry.

 

Botox daje najlepsze efekty na zmarszczki takie jak:

  • zmarszczki wokół oczu
  • zmarszczki między brwiami
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • zmarszczki nad górną wargą
  • ukośne zmarszczki w górnej części nosa

 

Efekt widoczny jest najczęściej 3-4 dni po zabiegu, ale pełen rezultat można zauważyć po 7-14 dniach. Utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Po tym czasie botoks może być wykonany ponownie.

Wiele pytań dotyczy jednak kwestii, kiedy wykonać pierwszy botox. Czy zabieg ten może być przeprowadzony tylko wtedy, gdy zmarszczki są już mocno widoczne? A może wcześniej?

 

Pierwszy botoks już przed 30. rokiem życia

Lekarze medycyny estetycznej wskazują, że botox może być używany dwojako – zarówno jako element profilaktyki przeciwzmarszczkowej, jak również jako sposób usuwania zmarszczek mimicznych.

Jeśli pacjentka chce przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek, w takim przypadku może zacząć stosować botoks już przed 30. rokiem życia. Wówczas zabieg spowoduje, że skóra na dłużej pozostanie jędrna i gładka, a także wolniej będzie się starzała. Zabieg ten polecany jest w szczególności osobom o bogatej mimice, u których ryzyko pojawienia się zmarszczek mimicznych jest wysokie.

Osoby, u których zmarszczki mimiczne widoczne są już teraz, mogą poddać się także zabiegowi botoksu w celu ich szybkiego usunięcia. Tutaj wiek nie gra roli, dlatego toksyna botulinowa może być zastosowana nawet około 20. roku życia, ale również w wieku późniejszym w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjentka.

Nie ma zatem żadnych ogólnych wytycznych, kiedy należy skorzystać z zabiegu wstrzyknięcia botoksu. Jest to zależne od indywidualnego tempa starzenia się skóry, a także od preferencji pacjenta, który może chcieć zacząć prowadzić profilaktykę przeciwzmarszczkową jak najprędzej, aby potem wydłużyć czas młodości skóry.

 

Gdzie można wykonać botox?

Aktualnie botox jest dość powszechnym zabiegiem i można wykonać go w praktycznie każdym gabinecie medycyny estetycznej. Warto zdecydować się na gabinet posiadający doświadczenie i pozytywne opinie od swoich pacjentów.

Pod żadnym pozorem nie należy brać udziału w zabiegach poza gabinetem, na przykład w domu. Istnieje poważne ryzyko infekcji oraz ryzyko związane z nieprawidłowym wykonaniem zabiegu przez niedoświadczoną w tym osobę, co może prowadzić do groźnych skutków ubocznych.

Do skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej, w tym także zabiegu takiego jak botoks zaprasza działająca w Krakowie Klinika Medycyny i Ginekologii Estetycznej Bona Dea