Policja Kraków: Policjanci zatrzymali nietrzeźwego motorowodniaka
Ryzykowne ewolucje pijanego motorowodniaka na Wiśle zakończyły się jego zatrzymaniem przez policjantów z komisariatu wodnego w Krakowie.
W sobotę (04.08.) około godz. 17 :30 policjanci z Komisariatu Wodnego w Krakowie otrzymali zgłoszenie, że po Wiśle w okolicy Wawelu pływa motorówka, której kierujący może być pod wpływem alkoholu. Na wodną” interwencję błyskawicznie wyruszył policyjny patrol. Funkcjonariusze natrafili na niebieską motorówkę przy prawym brzegu rzeki, na wysokości dawnego hotelu Forum. Już z daleka dostrzegli, że kierujący nie do końca panuje nad jednostką pływającą wykonując dziwne i ryzykowne manewry. Policjanci podpłynęli do motorówki i przystąpili do legitymowania. Okazało się, że za sterami siedział 24-letni mężczyzna, mieszkaniec jednego z państw uniii europejskiej a posażerem był jego rodak. Badanie alkomatem, wykazało, że kierujący ma ponad pół promila alkoholu w organizmie.
24-latek po wytrzeźwieniu usłyszał w niedzielę zarzut z art.178 a KK (kierowanie motorówką pod wpływem alkoholu jest tak samo traktowane jak jazda samochodem w tym stanie), grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia tego typu pojazdów.
Przypominamy że kierowanie, czy raczej sterowanie, w stanie nietrzeźwości” (tj. powyżej 0,5 promila albo 0,25 mg) sprzętem wodnym napędzanym silnikiem jest przestępstwem (art. 178s kk), a w stanie po użyciu alkoholu” (od 0,2 promila albo 0,1 mg) wykroczeniem. Wykroczeniem jest także korzystanie po użyciu alkoholu z niemechanicznych sprzętów pływających (kajak, ponton, łódka, żaglówka, itp.). W takim przypadku jednostka pływająca może być odholowana na koszt użytkownika.
Ważniejsze przepisy.
Kodeks karny - art. 178a § 1:
Kto, znajdując sięw stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Kodeks wykroczeń - art. 87. § 1:
Kto, znajdując się w staniepo użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych - art. 35:
Kto, znajdując się w staniepo użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający , niebędący pojazdem mechanicznym , podlega karze grzywny.
__
Ostatnie Artykuły

Audyt BRC/IFS za rogiem? 5 rzeczy, o których zapominają kierownicy zakładów spożywczych

Jakie kluby utrzymają się w Ekstraklasie?

Sekundy zaważyły o życiu w Skawinie - strażak z Krakowa ruszył do akcji

TBSP UJ świętuje 175 lat - Kraków zajrzy w historię prawa

Wyspiański od strony drukarskiej - wystawa, która pokazuje książkę jak dzieło sztuki

Krakowskie MCK w Budapeszcie - o dziedzictwie, które pracuje na przyszłość

Miecz nie był tylko średniowieczny - ten wykład może zaskoczyć

Błonia pod czujnym nadzorem. Kraków sprawdza budowę przy Kraszewskiego

Na Dworcu Głównym prosił o bilet. Policja zamknęła jego schemat

Zegar klimatyczny rozbłysnął na Arenie. To sygnał dla Krakowa i nie tylko

Krakowskie wodociągi pokazują, że ekologia zaczyna się w kranie

Kraków stawia na wygodny transport. W tle największa wymiana taboru od lat

Rozbita nielegalna fabryka papierosów. 16,5 tony tytoniu zabezpieczone

Płaszów i Rybitwy przed wielką zmianą. Kraków stawia na kompromis
Przydatne dane teleadresowe
- Dom Pomocy Społecznej w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Oddział Polskiej Akademii Nauk w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Krakowskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Krakowski Holding Komunalny w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
