Na dobry początek tygodnia powitało nas piękne słońce. Wiosenna aura ma się utrzymać dłużej, korzystajmy z niej i spacerujmy jak najczęściej i jak najdłużej. Dzisiaj będziemy mieć taką okazję bo poniedziałek w Krakowie stoi pod znakiem światowej literatury. Na Rynku z czytelnikami spotka się Orhan Pamuk, a na Długiej w Wydawnictwie Literackim – Chris Carter. A co jeszcze? Czytajcie nasz przewodnik.

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Orhan Pamuk spotka się z krakowską publicznością w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25. Rozmowę Grzegorz Jankowicz. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń obchodów 65-lecia Wydawnictwa Literackiego. Partnerem spotkania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO, a także Międzynarodowe Centrum Kultury, w którym od 9 maja można też oglądać wystawę „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto” poświęconą rodzinnemu miastu pisarza. Orhan Pamuk to bezsprzecznie najbardziej znany współczesny pisarz turecki i zarazem jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Jego książki, przetłumaczone na sześćdziesiąt języków, cieszą się ogromną popularnością wśród milionów czytelników na wszystkich kontynentach, a każda kolejna powieść staje się bestsellerem. Do najbardziej znanych i cenionych powieści tureckiego pisarza należą „Śnieg”, „Nazywam się Czerwień”, „Stambuł”, „Dziwna myśl w mej głowie”. Najnowsza powieść Pamuka – „Rudowłosa” – została opublikowana w Polsce w 2017 roku. Początek o godz. 18.00, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25.

Również o godz. 18.00, ale w Księgarni Pod Globusem, ul. Długa 1, rozpocznie się rozmowa z Chrisem Carterem, ekspertem od zbrodni, psychologiem kryminalnym i pisarzem, autorem serii książek o Robercie Hunterze. Chris Carter urodził się w Brazylii. Tam też spędził dzieciństwo i wczesne lata młodzieńcze. Po maturze wyjechał do Stanów, gdzie studiował psychologię i zaburzenia kryminalne na Uniwersytecie Michigan. Jako psycholog kryminalny Biura Prokuratora Stanu Michigan badał i przesłuchiwał licznych zbrodniarzy, w tym seryjnych morderców. Na początku lat 90. wyruszył do Los Angeles, gdzie przez wiele lat pracował jako muzyk sesyjny. W końcu zdecydował się zająć na stałe pisaniem. Zadebiutował thrillerem „Krucyfiks”, którym z miejsca zyskał pokaźną grupę fanów na całym świecie. Kolejne powieści tylko utwierdziły jego pozycję. Nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazały się także: „Egzekutor”, „Nocny prześladowca”, „Rzeźbiarz śmierci”, „Jeden za drugim”, „Geniusz zbrodni”, „Jestem śmiercią” oraz „Rozmówca”.

Dzisiaj rozpoczyna się XII Węgierska Wiosna Filmowa. Zacznie się w Krakowie i zawita do 9 miast polskich. Zapraszamy na godz. 20.00 na uroczyste otwarcie i rozmowę z reżyserem do Kina Pod Baranami. Zobaczymy przegląd najnowszych dzieł węgierskiej kinematografii, zyskującej w ostatnich latach coraz większe uznanie. Zaprezentowane zostanie aż dziesięć produkcji węgierskich: pięć filmów fabularnych i pięć krótkometrażowych; repertuar będzie niezwykle różnorodny. Tydzień z nowym kinem węgierskim rozpocznie pokaz najczęściej oglądanej przez Węgrów produkcji 2017 roku, czyli filmu „Miłość i hazard”. To zrealizowany z rozmachem kostiumowy melodramat inspirowany prawdziwą historią legendarnego konia wyścigowego, który wygrał wszystkie 54 wyścigi w swoim życiu i stał się ulubieńcem cesarza Austrii, Franciszka Józefa. Po seansie z widzami spotka się reżyser filmu, Gábor Herendi.

Z kolei na Scenie Miniatura o godz. 21.00 Teatr im. Juliusza Słowackiego miłośnikom podróży i piosenki aktorskiej przygotował nie lada gratkę. Jego aktorzy zabiorą nas w muzyczną podróż, która przyniesie nam wiele śmiechu, wzruszeń, a nade wszystko – dobrej zabawy. W spektaklu „Si, señor. Najpiękniejsze piosenki świata”, przeniesiecie się w świat nierealny a równocześnie wzruszający, romantyczny, zabawny – a wszystko za sprawą piosenek i muzyki, która otacza nas od narodzin, aż po grób. To będzie 80 minut relaksu i muzycznej podróży po świecie.

Na Szewskiej w klubie Piec Art, na odbywających się tu koncertach regularnie występuje czołówka polskich muzyków, a także wielu gigantów światowej sceny jazzowej. Muzyczną osnowę klubu tworzy akustyczny jazz, ale goszczą tam także blues, muzyka etno, improwizowana oraz piosenka aktorska. Dzisiaj o godz. 21.00 zagra Silvan Joray Trio. Polecamy!