Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kraków

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił konkurs na „Nagrody Miasta Krakowa – 2018”. Laureaci zostaną uhonorowani za konkretne dokonania lub całokształt dokonań w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz szczególnie wartościowe prace dyplomowe.

Zgłoś kandydata do Nagrody Miasta Krakowa
Fot. Wiesław Majka

Nagrodę Miasta Krakowa przyznaje się w czterech kategoriach:

  • kultura i sztuka – w zakresie twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej i filmowej oraz w dziedzinie działalności kulturalnej w Krakowie, a także w zakresie upowszechnienia kultury Krakowa w kraju i za granicą;
  • nauka i technika – w zakresie prac naukowo-badawczych, edytorskich, projektowych, konserwatorskich, nowych rozwiązań procesów technologicznych oraz za osiągnięcia dotyczące organizacji i zarządzania;
  • sport – za wybitne osiągnięcia w zawodach rangi mistrzostw Europy, świata, olimpiady, za ustanowienie rekordów oraz znaczące osiągnięcia w zakresie rozwoju, upowszechnienia i propagowania kultury fizycznej i sportu na terenie Krakowa;
  • za prace dyplomowe – wyróżnienia dla absolwentów krakowskich wyższych uczelni za szczególnie wartościowe prace.

W konkursie preferowane są dokonania mające pośredni lub bezpośredni związek z Krakowem poprzez osobę kandydata, miejsce dokonania lub powstania pracy oraz tematykę. W przypadku prac dyplomowych nagrody będą przyznane za prace powstałe w Krakowie, dotyczące Krakowa, obronione w 2017 roku.

Formularze wniosków o nagrody można pobrać w Kancelarii Magistratu pl. Wszystkich Świętych 3-4 lub ze strony Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa (Procedura KD-7). 

Wnioski wyłącznie na urzędowych formularzach wraz z kompletem dokumentów należy składać w Kancelarii Magistratu, pl. Wszystkich Świętych 3-4, do 29 czerwca (decyduje data złożenia wniosku). W przypadku prac dyplomowych wymagany jest egzemplarz pracy wraz z krótkim streszczeniem (max. 1 strona A4). 

Wykaz podmiotów uprawnionych do składania wniosków dostępny jest tutaj.

Osoby fizyczne nie mogą wnioskować o przyznanie nagród. Wnioskujący nie może zgłosić własnej kandydatury do nagrody.

Szczegółowe informacje o konkursie udzielane są w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, tel. 12 616 1920.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję – po raz pierwszy przyznane zostały w 1530 roku. Nagrody przyznaje prezydent Krakowa na mocy uchwały RMK. Przyznaje się je co roku, za osiągnięcia indywidualne lub zespołowe. Laureatami w ubiegłych latach byli m.in.: Jan Peszek, Michał Niezabitowski, Rafał Sonik, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, zespół prof. Dubiela w składzie: prof. Jacek S. Dubiel, dr Dariusz Dudek, dr Artur Dziewierz, dr Tomasz Rakowski, dr Zbigniew Siudak za wybitne osiągnięcia w zakresie kardiologii interwencyjnej czy Zespół Tygodnika Powszechnego.

W ubiegłym roku laureatami Nagrody Miasta Krakowa zostali: Beata Szymańska-Aleksandrowicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Ireneusz Kania (kultura i sztuka), Zespół prof. Władysława Śliwińskiego w składzie: prof. dr hab. Władysław Śliwiński, dr Jakub Bobrowski, dr Malwina Jabczuga-Gębalska, dr Małgorzata Kosińska-Zagajewska, dr Magdalena Niemczyk-Jacek (nauka i technika), Maria Springwald (sport), Ewelina Bączek i Paulina Bździuch, Bartłomiej Trybuś, Rita Łabuz, Tomasz Gwiazda, Joanna Wojtuń, Sonia Bała (wyróżnienia za prace dyplomowe).


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.