Już jutro pod obrady Rady Miasta Krakowa trafi zaktualizowana Strategia Rozwoju Krakowa „Tu chcę żyć. Kraków 2030”. W prace nad dokumentem włączyło się wielu mieszkańców i ekspertów oraz ambasadorzy: Bartosz Szydłowski, Ewa Wachowicz, Zofia Gołubiew, Andrew Hallam i Julien Hallier. Krakowianie mieli wiele okazji, aby podzielić się swoimi pomysłami na ulepszenie naszego miasta, m.in. biorąc udział w licznych warsztatach, debatach, konferencjach, hackathonie, a także śledząc profil SRK na Facebooku czy też dzieląc się opiniami za pomocą ankiety internetowej.

Strategia Rozwoju Krakowa na ostatniej prostej
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

– Strategia Rozwoju to jeden z najważniejszych dokumentów Krakowa, ponieważ wyznacza cele i kierunki spójnego rozwoju naszego miasta. Jest nam niezbędna do starania się o środki europejskie. Co więcej, to także swojego rodzaju umowa z mieszkańcami. Opracowując ten dokument, chcieliśmy doprowadzić do tego, aby krakowianie mieli realny wpływ na to, jak nasze miasto będzie się rozwijać – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Na konieczność aktualizacji obowiązującej od 2005 roku strategii nałożyło się wiele czynników. W 2014 roku zostało opracowane i przyjęte przez Radę Miasta Krakowa studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa, w którym zostały określone projekty strategiczne, jakie mają być realizowane przez miasto. Wszystkie te projekty muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w strategii. Oprócz tego od 2005 roku zmieniło się prawo w zakresie rewitalizacji. Zmianie uległo też samo podejście do polityki miejskiej – wymienia zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba.

Prace nad aktualizacją strategii rozpoczęły się w 2013 roku. W latach 2013-2015 urzędnicy przygotowali wstępny projekt dokumentu, który był konsultowany z ekspertami. Krakowianie mogli się z nim zapoznać w internecie. Na początku 2016 roku przyszedł czas na bezpośrednie zaangażowanie mieszkańców. W tym celu uruchomiono specjalną stronę internetową poświęconą strategii srk2030.pl, gdzie krakowianie mogli znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące samego dokumentu oraz organizowanych wydarzeń i konsultacji.

Jednym z nich był KrakHack – pierwszy krakowski Hackathon Miejski. Jego uczestnicy przez 24 godziny z rzędu pracowali nad projektami, które mogły przyczynić się do rozwoju Krakowa. Najlepsze z nich znalazły się w opracowywanym dokumencie.  

Następnym dużym wydarzeniem był cykl warsztatów #PatchWork2030, w ramach którego mieszkańcy mogli zapoznać się z kluczowymi założeniami nowej strategii oraz przedyskutować je na forum. Debatę podzielono na sześć tematów: kobiety, kultura, seniorzy, outsourcing, ekspaci oraz start-upy. Każda z grup dyskusyjnych miała swojego ambasadora – znanego mieszkańca Krakowa.

Kolejnym etapem prac nad SRK2030 była konferencja organizowana z Uniwersytetem Ekonomicznym „Finansowanie strategii rozwoju polskich metropolii – przykład Krakowa”.

Przez cały czas dyskusja o SRK2030 toczyła się również w internecie. Na stronie internetowej srk2030.pl mieszkańcy mogli wziąć udział w ankiecie i wypowiedzieć się na temat swojej wizji przyszłości naszego miasta. Równocześnie krakowianie będą mogli zgłaszać swoje uwagi i komentarze na specjalnym profilu na Facebooku. Pomysły łączył hashtag #robimyKraków. 

O pracach nad strategią informowała także kapania outdoorowa zachęcająca mieszkańców do udziału w konsultacjach. Na plakatach promujących SRK2030 pojawili się m.in. jej ambasadorzy. 

Teraz o dalszych losach dokumentu zadecydują radni. Podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta Krakowa odbędzie się pierwsze czytanie uchwały o przyjęciu strategii.