Dzisiaj już ostatni dzień spacerów „Wokół szopki”. W witrynach sklepów, restauracji, banków czy punktów InfoKraków mogliśmy oglądać 27 archiwalnych eksponatów z muzealnej kolekcji. Były też nowe szopki, które trafiły do oświetlonych ekspozytorów w różnych punktach miasta. Żegnamy więc piękny czas świąt i tradycji bożonarodzeniowych. Na horyzoncie czeka już nowa pora roku – tymczasem jednak korzystajcie z tego, co niesie dzień!

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Teatr Ludowy

Polecamy Wam również nasz newsletter! Wydaliśmy już 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Proponujemy Wam na początek smakowity kąsek operowy – tym razem dosłownie! Gdy jemy w czyimś towarzystwie, posiłek niepostrzeżenie staje się rytuałem, który podlega wielu regułom, ustalającym choćby kolejność dań. W ramach cyklu Opera Rara będzie też okazja, by ze smakiem mówić o związkach sztuki, muzyki i kuchni. Pierpaolo Polzonetti, twórca koncepcji gastro muzykologii, proponuje, by poszukać związków między muzyką i pożywieniem: porównać kompozycje do potraw, których składnikami są poszczególne dźwięki. Pokazuje też, jak ważną funkcję jedzenie – i powstrzymywanie się od niego – pełni w samej operze. Sceny jedzenia definiują tu często relacje między bohaterami, a widzom pozwalają na odkodowanie osobowości i zachowań operowych postaci. Zapraszamy Was więc do stołu! Dzisiaj o godz. 21.00, po programie „Il gran teatro del mondo” – do L concept: Bar & Restaurant 13, gdzie opowieść o miejscu kulinariów w kulturze snuć będą Tessa Capponi-Borawska, Agnieszka Drotkiewicz i Bartek Kieżun. Wieczorny koncert otworzy „Sinfonia Grave et Gagliarda” Salamone Rossiego; kompozytor urodził się w Mantui, zatem szukanie związków pomiędzy talerzem i sztuką rozmówcy rozpoczną w słonecznych Włoszech .

Na 19.00 z kolei zaprasza Teatr Ludowy. Na Scenie Stolarnia, os. Teatralne 23, pokaże „Sekretne życie Friedmanów”. „W szczegółach tkwi diabeł, który do czynu wiedzie zarówno czarownice, jak i wyruszającą na polowanie społeczność” – mówi Marcin Wierzchowski, reżyser spektaklu inspirowanego nominowanym do Oscara filmem dokumentalnym Andrew Jareckiego. W latach 80. XX wieku sprawa oskarżonych o pedofilię ojca i syna wstrząsnęła Ameryką i przyczyniła się do rozbicia spokojnej i szanowanej rodziny. Podczas spektaklu widz, poruszając się wraz z odgrywającymi swoje role aktorami po teatralnej przestrzeni Sceny Stolarnia, będzie mógł sam oceniać, wydawać wyroki, zmieniać zdanie i ulegać skrajnym emocjom, które towarzyszą społeczeństwu dokonującemu samosądu. Czy wina może być jednoznaczna? Czy oskarżyciel może ponosić większą winę niż oskarżony? Jakie skutki niesie ze sobą społeczna histeria? Na te i inne pytania poszukacie dziś wieczorem odpowiedzi w Teatrze Ludowym.

Przykuwający uwagę spektakl wystawia też Teatr 74 Pod Jaszczurami. Sztuka inspirowana jest tekstem Paula Claudela „Joanna d’Arc na stosie” i filmem Carla Theodora Dreyera „Pasja Joaany d’Arc”, rozbity tekstem Błażeja Tokarskiego „Maria Egipcjanka”. Widzimy Joannę d’Arc w momencie jej najcięższej próby – śmierci na stosie. Historia politycznego procesu staję się tu pretekstem do rozważań o idei ofiary przebłagalnej, a sama Joanna staje się dziewicą, której poświęcenie ma uratować chylący się ku upadkowi świat. Bohaterstwo młodej, autentycznie religijnej dziewczyny zostaje przeciwstawione zdeprawowanej i uwikłanej w politykę władzy kościelnej. Twórcy spektaklu skupiają się zarówno na duchowym, jak i cielesnym wymiarze ofiary dziewczyny. Przedstawiają ambiwalencję rytuału, ukazując zarówno jego okrucieństwo, jak i niewytłumaczalną, inspirującą moc. Gdy myślimy o społeczności, która wybiera kozła ofiarnego i składa go w ofierze bogom, trudno myśleć o tym inaczej, niż o perwersji, jednak heroizm nastolatki, która mimo wątpliwości i wewnętrznych rozterek oddaje życie za to, w co wierzy, budzi szacunek i podziw. Być może dlatego Joanna tak bardzo fascynuje i nie pozwala uznać siebie za bohaterkę dawno skończonego dramatu. Polecamy, początek o godz. 20.00.

Teatr Variété tym razem będzie gospodarzem wyjątkowego przeglądu – filmów stworzonych przez dzieci! Od godz. 19.00 do 22.00 na Grzegórzeckiej 71 najmłodsi twórcy filmowi w końcu mają wydarzenie, które jest świętem kina tworzonego przez nich i dla nich. Organizatorem przeglądu filmów młodzieżowych Dziecięcych jest Krakowska Szkoła Filmowa im. Wojciecha Jerzego Hasa, od lat wspierająca rozwój najmłodszych pasjonatów sztuki filmowej. Wydarzenie kierowane jest do młodych twórców, których filmy prezentowane będą po raz pierwszy szerokiej publiczności oraz do młodych widzów.

Na koniec wszystkich wiecznych chłopców – ale nie tylko ich – lubiących bawić w wojnę i bitwy, którzy za żadne skarby nie pozbędą się swojej kolekcji żołnierzyków – zapraszamy na zajęcia Akademii Bronioznawcy w Muzeum Narodowym! O godz. 18.00 zacznie się jeden z cyklicznych wykładów, organizowanych wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Akademia jest okazją do spotkania najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie oraz bliższego poznania świata dawnej wojskowości. Wykłady odbywają się w środy w sali audiowizualnej „U Samurajów”. Wstęp jest wolny. Dzisiaj posłuchacie historii o buławach marszałkowskich II RP w świetle polskiej tradycji hetmańskiej. Opowie Wam o nich Michał Dziewulski.