Jakie są niebezpieczeństwa używania suplementów diety, odżywek, substancji psychoaktywnych oraz czy warto ryzykować z „dopalaniem” w sporcie – między innymi na te pytania starano się odpowiedzieć podczas konferencji „Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży poprzez sport i edukację”. Odbyła się ona 18 stycznia w małej hali TAURON Areny Kraków.

Sport i edukacja kontra uzależnienia
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Konferencja została ona zorganizowana przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa i Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień. Uczestniczyły w niej 522 osoby, a wśród nich trenerzy i instruktorzy sportowi współpracujący z Gminą Miejską Kraków w ramach realizacji wspólnych projektów sportowych.

Wykłady dotyczyły charakterystyki rozwoju i dorastania, rozpoznawania symptomów zachowań ryzykownych lub zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży oraz sposobów reagowania w sytuacjach kryzysowych (m.in. cyberprzemoc, używki, doping, narkotyki, nadużycia seksualne, przemoc). Uczestnicy konferencji otrzymali broszury na temat ryzyka sięgania przez dzieci i młodzież po substancje psychoaktywne, poradnika dotyczącego profilaktyki uzależnienia od zachowań, ulotkę na temat form i miejsc specjalistycznej pomocy dla dzieci i młodzieży, plakatu o udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku zatrucia substancjami psychoaktywnymi.