Poznajmy się, skoro mieszkamy obok siebie – to idea projektu „Po sąsiedzku”, inicjatywy o charakterze edukacyjnym i społecznym, realizowanej przez Fundację „Zustricz”, przy współfinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Projekt skierowany jest do mieszkańców Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości ukraińskiej, w tym migrantów ostatnich lat. Ma przełamywać bariery, pomóc w integracji i pokazać, że więcej nas łączy, niż dzieli.

Projekt „Po sąsiedzku” zbliża i wzbogaca
Fot. pixabay

Projekt jest cyklem sześciu spotkań, a każde z nich poświęcone będzie jednemu zagadnieniu – motywowi przewodniemu. Na początek organizatorzy wybrali tradycję i kulturę (28 października), bo pozwalają one uczestnikom odkryć wspólne korzenie i uniwersalne wartości. Kolejne spotkania obracać się będą wokół takich tematów, jak: gospodarka i przedsiębiorczość, religia i najważniejsze święta, geografia i turystyka oraz kuchnia. Na finał projektu organizatorzy zaplanowali grupowe świętowanie i zabawę. Spotkania – w formie zajęć interaktywnych, warsztatów, wykładów, paneli dyskusyjnych – będą odbywać się w regularnych odstępach czasu, aż do grudnia. Organizatorzy zapraszają także dzieci w wieku od 8 do 12 lat wraz z rodzicami (przewidziano gry i zabawy).

Projekt „Po sąsiedzku” wpisuje się w założenia programu „Otwarty Kraków”. Jego główne cele to: tworzenie przestrzeni do dialogu międzykulturowego, budowanie mostów między różnymi grupami narodowymi i społecznymi, upowszechnianie wiedzy o odmiennych kulturach.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Obowiązuje mailowa rejestracja. Szczegółowy program dostępny na plakacie.

Więcej informacji