W związku z bardzo trudnym okresem dla osób bezdomnych, jakim są zimowe miesiące, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie apeluje, aby nie pozostawać obojętnym na los bezdomnych, informować o miejscach ich pobytu Dział Pomocy Bezdomnym lub Straż Miejską.

Pomoc dla osób bezdomnych w okresie zimowym
Fot. MOPS

Obejmujemy wsparciem wszystkich bezdomnych, szczególnie w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Nie dalibyśmy rady robić tego bez Straży Miejskiej. Posiadamy również rozbudowany system działań o charakterze wyższego progu dostępu, czyli takich, które wiążą się z pracą z osobą bezdomną. Mam tu na myśli placówki, które zapewniają wychodzenie z bezdomności m.in. schroniska, mieszkania chronione i asystenturę osoby bezdomnej. Te wszystkie działania mają pomóc osobom bezdomnym podjąć pracę i wrócić do normalnego życia – mówi Witold Kramarz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.    

MOPS, bezdomni, konferencja

Na terenie Krakowa w okresie zimowym funkcjonują 34 placówki zapewniające schronienie, w tym 14 to placówki typu schroniska, noclegownie, ogrzewalnie, a 20 to mieszkania chronione lub wspierane. Łącznie placówki oferują 778 całorocznych miejsc noclegowych, w tym 140 miejsc w mieszkaniach chronionych lub wspieranych. GMK finansuje lub współfinansuje 18 różnego typu placówek, które zapewniają 637 miejsc, w tym 197 miejsc dla kobiet i kobiet z dziećmi oraz 440 miejsc dla mężczyzn (w tym 75 miejsc dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz osób po hospitalizacji, wobec których świadczone są usługi opiekuńcze). Pozostałe placówki finansowane są przez organizacje pozarządowe, ze środków własnych lub z innych źródeł publicznych. Na terenie miasta funkcjonują 2 ogrzewalnie, które przyjmują osoby będące pod wpływem alkoholu, w tym 1 całoroczna, a 1 uruchamiana w okresie zimowym. Funkcjonują także miejsca interwencyjnego schronienia dla kobiet w okresie zimowym.

Osoby bezdomne w stanie znacznego upojenia alkoholowego, których zachowanie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przewożone są przez Policję i Straż Miejską do Działu Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka 1. Osoby nietrzeźwe, które nie zagrażają zdrowiu i życiu innych osób mogą być przyjęte w Ogrzewalni przy ul. Wielickiej 44b oraz ul. Rozrywki 1, a także przy ul. Makuszyńskiego 19a (8 miejsc interwencyjnych). W okresie zimowym placówki nie odmawiają przyjęcia osób, organizując miejsca interwencyjne. W każdej placówce dla osób bezdomnych istnieje możliwość wykonania zabiegów higienicznych i wymiany odzieży, otrzymania ciepłej herbaty, a w większości także możliwość przygotowania posiłku.

Pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego – 986 dyżurni czekają na informacje o miejscach, w których bezdomni znajdują schronienie

Strażnicy miejscy wraz z pracownikami MOPS systematycznie kontrolują miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne, informują o formach pomocy oraz zachęcają do skorzystania ze schronienia w placówkach. W sytuacji nie cierpiącej zwłoki zapewnia się takim osobom miejsca noclegowe, a w uzasadnionych sytuacjach wzywa pogotowie ratunkowe.

Wspólny monitoring miejsc pobytu osób bezdomnych przez funkcjonariuszy Straży i streetworkerów realizowany jest w godzinach południowych, wieczornych i nocnych przeciętnie dwa razy w tygodniu w poniedziałki i środy oraz jedno wyjście monitorujące tereny kolejowe we współpracy z Policją oraz Strażą Ochrony Kolei. Ilość wyjść monitorujących ulega zmianom w zależności od warunków atmosferycznych.

Zimą ubiegłego roku patrole straży miejskiej przeprowadziły 10 772 kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych.

Osoby bezdomne przebywające w Krakowie mogą otrzymać pomoc zgłaszając się do Działu Pomocy Bezdomnym:
os. Teatralne 24,
tel. 12 430 45 46,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Mieszkańcy Krakowa również mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym.

W celu poprawy jakości usług, dostosowania do wymaganych standardów oraz do wymogów związanych z przepisami sanitarno-pożarniczymi, zostały przeprowadzone, w latach 2016 - 2017 prace remontowe w placówkach noclegowych: w Schronisku i Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn w budynku przy ul. Makuszyńskiego 19a, w budynku ogrzewalni przy ul. Wielickiej 44 B oraz w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Sołtysowskiej 13 c.