„Ma być czysto” – to tytuł najlepszego debiutu roku 2016! Nagroda Conrada została wręczona Annie Cieplak podczas uroczystej gali wieńczącej 9. edycję Festiwalu Conrada. Zwyciężczyni otrzymała pamiątkową statuetkę, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz nagrodę pieniężną.

Nagroda Conrada dla Anny Cieplak!
Fot. G. Studnicki / Krytyka Polityczna / conradfestival.pl

„Ma być czysto” Anny Cieplak to jeden z pięciu tytułów, na który mogli głosować internauci, do północy 28 października . Finalistów wcześniej wybrała Kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący Kapituły), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś, Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

– Jestem bardzo szczęśliwa, że jury wybrało moją książkę. Przyznam też, że odczuwam niepokój, choć raczej jestem zadowoloną z życia osobą. Samo hasło festiwalu jest dla mnie naprawdę ważne. Myślę, że niepokój jest uzasadniony, zważając jak wiele się zmieniło w moim życiu w ciągu całego roku. Zmiany są niepokojące ale wierzę, że są oznaką tylko zmian na lepsze” - mówiła na scenie Anna Cieplak.

Przejmująca książka „Ma być czysto” Anny Cieplak (Wydawnictwo Krytyka Polityczna) opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszą dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie. Kinga Dunin podsumowała powieść słowami: „Wyprawa do tajemniczej krainy «gimbazy». Bez ściemniania i lukru, bardzo wiarygodna, mądra i pełna zrozumienia dla wieku ataku hormonów. I niezbyt grzecznych dziewczynek. To nie jest «Ania z Zielonego Wzgórza»!”.

Wśród nominowanych książek znalazły się także: „Ganbare! Warsztaty umierania” Katarzyny Boni, „Jak pokochać centra handlowe” Natalii Fiedorczuk, „Wśród przyjaciół” Macieja Sieńczyka oraz „Wakacje” Grzegorza Uzdańskiego. Tytuły te były szczególnie promowane nie tylko podczas Festiwalu, ale także na łamach Tygodnika Powszechnego.

Jest to wyróżnienie, dzięki któremu debiutujący twórca zdobywa zainteresowanie szerokiej publiczności. Nagroda Conrada ma być wsparciem nie tylko dla początkujących pisarzy, ale także dla wydawców, zachęcając ich do podejmowania ryzyka wydawniczego.

Anna Cieplak - urodzona w 1988 roku animatorka kultury, aktywistka miejska i autorka książki „Zaufanie” – na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie). W 2014 roku została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w zakresie kultury. Jest również stypendystką w ramach programu „Aktywność obywatelska” (2015). 

Anna Cieplak jest laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Książka „Ma być czysto” wygrała również w plebiscycie „Radiowego Domu Kultury” Trójki. Nominowana do Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2017.

Nagroda Conrada

Hasłem przewodnim 9. Edycji Festiwalu Conrada był „Niepokój”. W dniach 23-29 października Kraków gościł m.in. Dorotę Masłowską, Érica-Emmanuela Schmitta, Michała Witkowskiego, Olgę Tokarczuk, Siri Hustvedt oraz wielu miłośników literatury.

– Festiwal Conrada to święto ludzi myślących, którzy zadają pytania i zawsze znajdują na nie odpowiedzi, a także idą śladem Conrada w nieznanym kierunku. Tegoroczny motyw przewodni jest doskonale dopasowany do festiwalu. Niepokój to nieodłącznym elementem każdego człowieka, który wywołuje w nas emocje i w tym przypadku ma charakter artystyczny – powiedział Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Więcej informacji na stronie internetowej Festiwalu Conrada.