Na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej można już zapoznać się z projektem pierwszego parku kieszonkowego w ramach inicjatywy „Ogrody krakowian”. Będzie to zieleniec przy ul. Łobzowskiej w dzielnicy I. Jego motywem przewodnim będą kwiaty. Przypomnijmy, w tym roku w naszym mieście przybędzie aż 18 parków kieszonkowych – po jednym w każdej dzielnicy.

Kwiatowy park kieszonkowy w dzielnicy I
Fot. zzm.krakow.pl

Pieńki do zabawy, twister, ławka fala, rabaty kwietne, równoważnie, murek do siedzenia i mnóstwo kwiatów – m.in. takie elementy pojawią w nowym parku kieszonkowym. Szczegóły można zobaczyć TUTAJ.

Parki kieszonkowe zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Szczególnie doceniają je mieszkańcy dużych miast, gdzie ważną kwestią jest dbałość o tworzenie choćby niewielkich przestrzeni zielonych.

Powierzchnia parków kieszonkowych standardowo nie przekracza 5000 m2. Znacznie większa jest za to ich funkcja. Idea parków kieszonkowych jest bowiem odpowiedzią na potrzebę dostępu do terenów zielonych dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich. Sytuacją idealną jest ta, w której każdy ma wokół siebie park, skwer bądź inny teren zielony w odległości 5-15 minut spaceru od miejsca zamieszkania. Nie zawsze jest jednak możliwe utworzenie w sąsiedztwie gęsto zabudowanego osiedla dużego parku z bogatą infrastrukturą rekreacyjną. Realne jest natomiast zaprojektowanie mniejszych przestrzeni, które odpowiednio zagospodarowane, będą cieszyły oko i staną się miejscami, w których można wypocząć i spędzić przyjemnie czas z rodziną czy przyjaciółmi.

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, właśnie taką rolę mają pełnić przygotowywane ogrody krakowian. – Zainspirowani światowymi trendami chcemy pokazać, że czasem wystarczy niewielki teren połączony z dobrym pomysłem uwzględniającym potrzeby lokalnej społeczności, aby powstało miejsce, które zupełnie zmieni oblicze najbliższej mieszkańcom przestrzeni. Przykłady tego rodzaju parków kieszonkowych to np. nowojorski Paley Park, Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago czy APW BangSar w Kuala Lumpur – czytamy na stronie ZZM.

Przypomnijmy, krakowianie korzystają już z kilku gotowych parków kieszonkowych, co pokazuje, że takie rozwiązanie się sprawdza. Pierwszym z nich jest skwer przy ul. Fałata/Prusa. To zaniedbane i nieciekawe wcześniej miejsce obecnie stało się zieleńcem, w którym całe rodziny spędzają swój wolny czas. Organizowane są tam m.in. sąsiedzkie pikniki i koncerty. Kolejnym przykładem jest Ogród Motyli przy ul. Dekerta, który powstał dzięki zaangażowani studentów UJ i przeprowadzonej przez nich zbiórce na portalu crowdfundingowym.

Z dokładnymi lokalizacjami 18 nowych parków kieszonkowych można zapoznać się na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej.

ogrody krakowian