Od paru dni w powietrzu już zdecydowanie czuć wiosnę. Pogoda też dopisuje i mamy więcej energii do życia, nawet pomimo początku tygodnia. Wykorzystajmy to! A jeśli potrzebujecie trochę kulturalnych inspiracji – koniecznie przeczytajcie nasze propozycje na poniedziałek!

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe /Teatr Bagatela

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Bagatela jak zwykle dostarczy Wam niezłej zabawy – tym razem pokaże broadwayowski hit komediowy, napisany przez autora scenariusza niezapomnianego filmu „Tootsie” z Dustinem Hoffmanem – „Serca na odwyku”. To komedia, w której bohaterowie w przezabawny sposób udowadniają, że na miłość nigdy nie jest za późno, że zawsze warto dać życiu szansę na szczęście! Wystarczy pokonać stereotypy lub spróbować niekonwencjonalnych metod… Sztuka, poruszając powikłane relacje damsko-męskie, obfituje w niebywale śmieszne sytuacje i dialogi. Aktorzy tego spektaklu to genialni artyści komediowi, grający w wielu hitach teatralnych i filmowych: macie więc gwarancję rozrywki na najwyższym poziomie! Przyjdźcie koniecznie. Początek o godz. 17.00, ul. Karmelicka 6.

Trochę później, bo o godz. 19.00 MOS na Rajskiej pokaże kolejny film z cyklu „Przywrócone arcydzieła”. Wybrane przez znanego krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie można obejrzeć właśnie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Każdej projekcji towarzyszy wstęp i spotkanie z twórcami. Gośćmi dzisiejszego spotkania będą Joanna Trzepiecińska oraz reżyser Andrzej Barański, a tematem do dyskusji – film „Nad rzeką, której nie ma”. Zawsze będą takie miłości. Są jak echo po raz pierwszy usłyszanego dzwonka z ogrodu w Combray, które dla Marcela Prousta w „Czasie odnalezionym” stało się datą wewnętrzną, „punktem wyjścia w bezmiarach”. W filmie Andrzeja Barańskiego prywatny dzwonek z Krzeszowic przywołuje nostalgiczne punkty prywatnej mapy pogody. Wodza, Admirała, Marty i każdego z nas.

Aż do wtorku 20 marca, w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 35, z okazji Tygodnia Mózgu codziennie odbywają się wykłady popularnonaukowe, promujące osiągnięcia neuronauki. Dzisiaj prof. Ryszard Tadeusiewicz opowie o tym, „Co modelowanie neurocybernetyczne i symulacja komputerowa mogą wnieść do wiedzy o mózgu”. Polecamy! Wykład rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny!

Kraków festiwalami stoi – warto przywoływać ten truizm choćby po to, by nie zapomnieć, na czym polega jeden z fenomenów naszego miasta. A Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, międzynarodowe święto muzyki klasycznej, powstał właśnie w Krakowie, z inicjatywy Elżbiety Pendereckiej w 1997 roku, jako część programu Kraków 2000 Europejskie Miasto Kultury. I choć od 2004 roku odbywa się w Warszawie, to nigdy nie rozstał się z naszym miastem: jego tradycyjnym prologiem jest bowiem prezentacja manuskryptów muzycznych ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, a oficjalne otwarcie poprzedzają koncerty krakowskie. Dzisiejszego wieczoru, o godz. 19.30 w Centrum Kongresowym ICE Kraków macie więc okazję wysłuchać i zobaczyć występ genialnej skrzypaczki Anne-Sophie Mutter. W jej wykonaniu usłyszycie utwory J. Brahmsa, J.S. Bacha oraz K. Pendereckiego.

Naprawdę wiele się dzieje dzisiaj w muzycznym Krakowie, każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko wielbiciele muzyki klasycznej. I tak, na przykład, o 20.00 w klubie Studio, ul. Budryka 4, Grzegorz Turnau zagra swój imieninowy koncert. Stworzył swój własny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth-jazzowej, do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wśród instrumentów główne miejsce zajmuje zawsze fortepian, na którym gra. Towarzyszą mu: saksofon, obój, flet, gitary, smyczki oraz sekcja rytmiczna. Turnau współpracował z takimi artystami, jak Ewa Małas-Godlewska, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Andrzej Sikorowski, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Magda Umer czy Wojciech Waglewski. Artysta jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej.

Jeśli lubicie klimaty jazzowe, zajrzyjcie koniecznie do klubu PiecArt na Szewskiej 12. Na odbywających się tu koncertach regularnie występuje czołówka polskich muzyków, a także wielu gigantów światowej sceny jazzowej. Muzyczną osnowę klubu tworzy akustyczny jazz, ale goszczą także blues, muzyka etno, improwizowana oraz piosenka aktorska. Początek o 21.00. Dzisiaj wystąpi Tercet Jazzowy, czyli Bartek Prucnal – saksofon, Kuba Dworak – kontrabas i Jacek Kochan – perkusja.

Polecamy Wam też Zaścianek, tylko nie zapomnijcie wziąć ze sobą jakiś dowolnie wybrany instrument! O 21.00 na Rostafińskiego 4 rozpocznie się kolejne „Śpiewogranie”, czyli cykl nietuzinkowych spotkań łączących karaoke z muzyką graną na żywo. Wspólnie śpiewane przeboje silnie integrują, dzięki czemu zawsze panuje tam przyjazna atmosfera i niepowtarzalny klimat.