Za nami energetyczny weekendowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a przed nami nowy tydzień. Okazji jest mnóstwo, a wiele satysfakcji i pozytywnych emocji może przynieść kontakt z kulturą.

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Zapisz się do naszego newslettera! Za nami już 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Co tydzień masz też szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na Scenie PWST na Straszewskiego 21–22 o godz. 18.00 zobaczycie dzisiaj spektakl dyplomowy studentów IV r. Wydziału Aktorskiego. Pokażą się w bardzo realnym spektaklu „Prawie my”. Młodzi adepci sztuki teatralnej długo czekali, by znaleźć się wreszcie w tym miejscu. Teraz stoją na progu lub, jeśli kto woli, siedzą okrakiem na płocie życia. Pomiędzy dzieciństwem, którego zapach wciąż jest tak bliski, a dorosłością, której ciężar przeważa do przodu tak bardzo, że trzeba uważać, by nie upaść na twarz. Oglądają się za siebie i widzą siebie umorusanych piaskiem i lodami, a potem patrzą przed siebie i znów widzą siebie: w kącikach oczu mają kurze łapki, mięsień piwny urósł, przybyło kilka kilogramów (smutku) i więcej kruchości w ciele.

Jeszcze do środy w Kinie Pod Baranami gości, jak zawsze na początku roku, niekonwencjonalny i bezkompromisowy 17. MFF Nowe Horyzonty. Będziecie mieć okazję zobaczyć przede wszystkim reżyserskie debiuty nagradzane na arenie międzynarodowej. W programie na dziś znalazł się poruszający portret dziecięcej żałoby „Lato 1993”. Debiut reżyserki z Katalonii Carli Simón pokazywany był na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Berlinie, Odessie i Buenos Aires – i wszędzie zdobywał nagrody. To opowieść o świecie dorosłych widzianym oczami dziecka. Lato 1993 roku to czas trudnych zmian. Sześcioletnia Frida ma zamieszkać ze swoim wujkiem i jego rodziną na hiszpańskiej prowincji. Nie jest to jednak wakacyjny wyjazd. Dziewczynka straciła oboje rodziców i musi nauczyć się żyć z nowymi opiekunami. Unikając sentymentalizmu, katalońska reżyserka rysuje złożony portret emocjonalny dziecka, które mierzy się z falą sprzecznych uczuć – gniewem, zazdrością, ale i rodzącym się poczuciem przywiązania. Z wyczuciem ukazuje proces przeżywania straty, skupiając się nie na dramatycznych wydarzeniach, lecz obserwacji pozornie prozaicznej codzienności. Pomaga jej w tym charyzmatyczna, nad wiek dojrzała odtwórczyni głównej roli Laia Artigas. Ten poruszający film o cierpkim smaku dzieciństwa zobaczycie o godz. 19.05.

Zobacz zwiastun:

Nawet jeśli przepowiednie o niechybnie zbliżającym się końcu świata nie skłaniają Was do gromadzenia zapasów i zbrojenia piwnicy, to nie możecie przegapić nowego cyklu DKF Magazyn Kultury, przybliżającego w tym miesiącu dystopijne wizje przyszłości pełne potworów, przerażających scenerii, ale przede wszystkim dobrej kinematografii. Dzisiaj zapraszamy Was na film „Strefa X”. Młody angielski reżyser przedstawił fantastyczne wyobrażenie zainfekowanego lasu tropikalnego na granicy USA i Meksyku, do którego za sprawą błędu NASA zostały sprowadzone nieziemskie istoty. Mimo starań sił wojskowych, nadal ukrywają się w azteckich ruinach i przyciągają ciekawskich śmiałków i przypadkowych turystów. Na miejsce katastrofy po rozbitej sondzie kosmicznej zostaje wysłany fotograf, który dodatkowo musi postarać się o bezpieczny powrót swojej towarzyszki ze skażonej i odizolowanej strefy. Początek o godz. 20.00 w Magazynie Kultury, ul. Józefa 17.

Dno Wielkiego Kanionu, gejzery Yellowstone i kanapki z dżemem, czyli szczegółów czterotygodniowej podróży po USA, od wschodu po zachód, opowie Wam Karol Rajda. Pokaże dno Wielkiego Kanionu, rajski Park Narodowy Zion, niezwykły Kanion Antylopy, gejzery w Yellowstone. Nie zabraknie także krótkiej wizyty w Nowym Jorku, Waszyngtonie, czy San Francisco. Ponadto dowiecie się: dlaczego nie powinno się schodzić na dno Wielkiego Kanionu, co można kupić w Walmarcie, dlaczego w USA wcale nie ma tylu otyłych ludzi, jaki jest najlepszy środek transportu, dlaczego przez Yellowstone przebiega autostrada i jak przeżyć w Dolinie Śmierci. Karol Rajda jest podróżnikiem amatorem, miłośnikiem niskobudżetowego podróżowania i odkrywania wyjątkowych miejsc. Polecamy! Księgarnia i Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 4, godz. 19.00.