Spośród dzisiejszych propozycji szczególnie polecamy Wam punkty na mapie rozbrzmiewające muzyką. W Krakowie nie brakuje miejsc z takimi pozytywnymi wibracjami. Korzystajcie!

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Klub Studio

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zacznijmy jednak od poruszającego kina. O godz. 19.00 Goethe-Institut zachęca do przetrwania resztek zimy przy niemieckim kinie, a będzie to „Hin und weg”. Przyjaciele Hannesa nie mają pojęcia, dlaczego na miejsce tegorocznej wyprawy rowerowej wybrał akurat Belgię. Po drodze dowiadują się szokującej prawdy. Hannes cierpi na nieuleczalną, śmiertelną chorobę. Belgia nie została wybrana przypadkiem. W Ostendzie mieszka osoba, która będzie towarzyszyła mu pod koniec życia. Po pierwszym szoku przyjaciele zwierają szeregi i robią wszystko, żeby ostatnie chwile Hannesa były piękne. Ta ostatnia wyprawa staje się wielką celebracją życia. Reżyserowi, Christianowi Zübertowi, zamiast melodramatu udało się stworzyć tragikomiczny film drogi. Film, który przypomina, co w życiu jest naprawdę ważne.

Z kolei Kino Pod Baranami o 19.00 premierowo pokaże „Wieżę. Jasny dzień”. To reżyserski debiut Jagody Szelc, studentki Szkoły Filmowej w Łodzi i tegorocznej laureatki Paszportu Polityki. Z pomocą stosunkowo prostych, niepokojących obrazów zmontowanych w nieoczywisty sposób reżyserka stworzyła trzymającą w napięciu opowieść, która wymyka się gatunkowym klasyfikacjom. „Wieżę. Jasny dzień” uznano za objawienie zeszłorocznego festiwalu w Gdyni, a Jagodę Szelc nagrodzono za najlepszy debiut i scenariusz. Film został również zaprezentowany na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Gośćmi pokazu będą: reżyserka i autorka scenariusza Jagoda Szelc, aktorki Anna Krotoska i Małgorzata Szczerbowska oraz autorka muzyki do filmu, Teoniki Rożynek. Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska. Na parę dni przed Pierwszą Komunią córki, małżeństwo Mulę (Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch) odwiedza niecodzienny gość. To niewidziana od lat młodsza siostra Muli, Kaja (Małgorzata Szczerbowska). Z dnia na dzień jej zachowanie wydaje się dla rodziny coraz bardziej dziwne. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja zdecydowała się wrócić.

A na deskach teatralnych o 19.00 Teatr Zależny, przy ul. Kanoniczej wystawia „Stroiciela grzebieni”. Jedno jest pewne – wszyscy umrzemy. Ale jak po tej drugiej stronie zapewnić sobie komfortowe i spokojne życie? Przed takim wyzwaniem staje Tadeusz – główny bohater komedii w reżyserii Krzysztofa Niedźwiedzkiego, który omyłkowo, zamiast w rodzinnym Krakowie, został pochowany na podhalańskim cmentarzu. Mógłby się z tym pogodzić (wszak chodzi o grób z widokiem na Tatry!), gdyby nie pewien irytujący szczegół, który nie pozwala mu spoczywać w pokoju – uparcie grająca kapela góralska. Próby wybrnięcia z kłopotu, podejmowane między innymi przez żonę nieboszczyka, rodzą serię komicznych sytuacji, od których niejeden przewróci się w grobie ze śmiechu!

O 20.00 w Kwadracie na Skarżyńskiego 1 zobaczycie „Kwadratowy stand-up”. Grzegorz Dolniak jest konferansjerem i prezenterem telewizyjnym. Współpracuje z TVP2 i TVP Rozrywka, na antenie których prowadzi programy i felietony satyryczne. Na estradzie od lat związany jest ze środowiskiem kabaretowym i komediowym. Tomek Nowaczyk to jeden z najciekawszych komików w Polsce, zwycięzca konkursu One Ryj Show podczas XIX Rybnickiej Jesieni Kabaretowej 2014. Jeden z najbardziej energetycznych komików, na scenie daje z siebie wszystko i jeszcze trochę. Członek kabaretu Czesuaf, nałogowy biegacz (kilkanaście ukończonych maratonów!), autor wierszy dla dzieci.

W klubie Studio o godz. 19.00 na ul. Budryka 4 rozpocznie się „Ciepło Tour” – wyjątkowa, bo akustyczna wersja koncertowa Xxanaxxu. Specjalne aranżacje i oprawa wizualna pozwolą usłyszeć muzykę xxanaxxu w zupełnie nowej odsłonie. Wiosenna wersja „Ciepło Tour” urozmaicona będzie obecnością dodatkowych instrumentalistów: wiolonczelistki, skrzypka i wibrafonisty. Xxanaxx w wydaniu koncertowym to 4-osobowy zespół, w skład którego wchodzą wokalista i klawiszowiec Wojtek Baranowski oraz perkusista Gniewomir Tomczyk.

W Pięknym Psie, na Bożego Ciała 9 wystąpi Gypsy Ska Orquesta. Początek o 20.00. To uliczny zespół z Caracas w Wenezueli, który łączy różne style muzyczne, takie jak ska, cumbia i salsa z muzyką cygańsko-bałkańską. Odbiorcy nigdy nie są obojętni. Pierwsza europejska trasa zespołu odbyła się w 2014 roku. Od tego czasu GSO zagrali ponad 120 koncertów w 11 krajach w całej Europie. Wystąpili m.in. na festiwalach Mighty Sounds w Czechach, Goulash Disko w Chorwacji oraz współpracowali z bałkańskimi projektami muzycznymi.W 2016 roku wygrali konkurs zespołów na Iboga Summer Festival w Hiszpanii i w Barcelonie nagrali swój debiutancki album.

I jeszcze na koniec warto zajrzeć o 20.00 do ArtCafe Barakah na Paulińskiej, na drugi w tym sezonie koncert Na Spokojnie – zespołu z Krakowa, którego brzmienie to mieszanka ciężkiego gitarowego rocka z elementami bluesa i odrobiną jazzu. Inspiracja zespołu sięga klasyki rocka i współczesnych mocnych brzmień gitarowych. Skład: Wojciech Latocha – gitara prowadząca, wokal Marcin Tobiasz – gitara solowa, Zbigniew Blajerski – bas, Łukasz Pipczyński – perkusja.