Pięć mitów na temat dawstwa szpiku
Galeria Figur Stalowych w Muzeum Inżynierii Miejskiej
Odkryj krakowskie parki na wystawie fotograficznej
Żłobek w Małym Płaszowie: trwają prace wykończeniowe
Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Poczuj magię świąt na Rynku Głównym
Świąteczne drzewko z Łabowca zdobi Rynek Główny
I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza
Zmiany na skrzyżowaniu pod Wawelem
I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza
Niezwykły Dom
2017-11-22
Niezwykły Dom
Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem....- ta maksyma jest bardzo bliska siostrom serafitkom, które na co dzień opiekują się niepełnosprawnymi mieszkańcami Domu Pomocy w Białce Tatrzańskiej. O trudach dnia codziennego, ale także o marzeniach i celach osób niepełnosprawnych z siostrami i podopiecznymi placówki miał okazję porozmawiać wojewoda małopolski Piotr Ćwik, który gościł w tym tygodniu na Podhalu.

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej prowadzony jest od 1954 roku. Obecnie mieszka w nim 64 podopiecznych – chłopców i mężczyzn o różnym stopniu sprawności intelektualnej, dla których siostry prowadzą zajęcia rehabilitacyjne.

-Tyle historii, tyle zaangażowania osób tu pracujących, tyle trudu - ale i codziennych małych sukcesów… To wspaniałe miejsce, którego atmosfera jest niepowtarzalna przede wszystkim ze względu na wielką otwartość i życzliwość jego mieszkańców dla drugiego człowieka. To wielka misja pełniona przez Siostry – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Dni Honorowego Krwiodawstwa w Tarnowie
2017-11-23
Dni Honorowego Krwiodawstwa w Tarnowie
W auli tarnowskiej delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizowano uroczysta galę, na której docenieni zostali honorowi dawcy krwi oraz ci, którzy w różnorodny sposób wspierają i włączają się w akcje Polskiego Czerwonego Krzyża. Obecny był również wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

- Potrzeby w zakresie krwiodawstwa są jeszcze ogromne. Tym bardziej należy docenić Państwa wysiłki i ofiarność, które bez wątpienia bardzo wzmacniają inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża. Państwa działania to nic innego, jak walka o ludzkie zdrowie i życie. Gratuluję serdecznie otrzymanych wyróżnień. Ufam głęboko, że w coraz to większym stopniu Małopolanie będą angażować się w tego typu przedsięwzięcia – mówił wicewojewoda.
Wyróżniony za walkę o niepodległość Ojczyzny
2017-11-23
Wyróżniony za walkę o niepodległość Ojczyzny
Dzień 1 września 1939 roku pamięta wciąż doskonale – rotmistrz Franciszek Kułaga w chwili wybuchu II wojny światowej był wojskowym, służył jako… ułan. Dziś za swą patriotyczną postawę w tamtym trudnym dla Polski czasie uhonorowany został – przyznanym przez Prezydenta RP – Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie wręczył wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

- To dla nas wielki zaszczyt, ale również niepowtarzalna lekcja historii - móc słuchać relacji tak znamienitego świadka, który uczestniczył osobiście w tej ciężkiej próbie, przed którą musiała stanąć nasza Ojczyzna. Dziękuję Panu Franciszkowi Kuładze za wszystkie zasługi dla Rzeczypospolitej, bo to dzięki odważnym postawom naszych żołnierzy możemy dziś cieszyć się wolną Polską – podkreślał wicewojewoda.

Pan Franciszek podczas wojny odbywał służbę wojskową w 19 Pułku Ułanów Wołyńskich w Ostrogu nad Horyniem pod dowództwem ppłk dypl. Józefa Pętkowskiego. Uczestniczył m.in. w walkach pod Mokrą.