Święty Florian – patron strażaków i Krakowa
2018-05-04
Święty Florian – patron strażaków i Krakowa
W Krakowie odbyły się uroczystości ku czci świętego Floriana. Jest on nie tylko patronem strażaków, ale też Krakowa. Pochód strażacki udał się z Małego Rynku, ul. Floriańską, do Bazyliki św. Floriana, gdzie została odprawiona msza święta w intencji mieszkańców Krakowa, wszystkich strażaków PSP, druhów OSP, pracowników cywilnych oraz emerytów i rencistów pożarnictwa województwa małopolskiego. Po mszy świętej odbyła się tradycyjna procesja na plac Matejki.

W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- Święty Florian to Patron Strażaków i miasta Kraków. Wszystkim Strażakom i Druhom dziękuję za służbę, trud i poświęcenie. Niech św. Florian czuwa nad Wami! – przekazał wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Uroczystość ta stanowiła wstęp do wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka, które odbędą się 9 maja 2018 roku na płycie Rynku Głównego w Krakowie.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia w Kronice TVP3 Kraków
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Olkuszu
2018-05-06
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Olkuszu
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wziął udział w Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka w powiecie olkuskim. Podczas wydarzenia olkuskiej jednostce został przekazany nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy o wartości 1,2 mln złotych. Państwowa Straż Pożarna w Olkuszu środki na jego zakup otrzymała z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych.

- W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obchody Dnia Strażaka mają szczególnie uroczystą oprawę! Życzę, by każda chwila służby przynosiła Wam satysfakcję, a święty Florian czuwał nad Wami i dodawał sił – przekazał wszystkim strażakom wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia w Kronice TVP3 Kraków
Uwaga na nieuczciwe praktyki rynkowe
2018-05-08
Uwaga na nieuczciwe praktyki rynkowe
Ze względu na wzrost liczby zachowań przedsiębiorców ukrywających cel handlowy oraz wprowadzających konsumentów w błąd podczas zawierania umów poza lokalem (czyli na pokazach lub w domach; dotyczących np. kupna garnków, pościeli czy sprzedaży usług telekomunikacyjnych), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi kampanię informacyjną, mającą na celu ostrzeżenie osób starszych przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował dwa, 30-sekundowe spoty, ostrzegające przed stosowaniem nieuczciwych praktyk, informujące o prawie odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem oraz zachęcające do skorzystania z bezpłatnej porady prawnej.
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie od podszewki
2018-05-08
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie od podszewki
Studenci Akademii Ignatianum wraz ze swoimi opiekunami gościli w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Wizyta ta była okazją do zapoznania się z zadaniami i strukturą Urzędu. Studenci mogli osobiście sprawdzić, jak w praktyce funkcjonuje administracja rządowa na szczeblu wojewódzkim.

Na początku studenci Ignatianum spotkali się z dyrekcją i pracownikami Biura Wojewody. Następnym punktem programu wizyty był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z wchodzącym w jego skład Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Studenci mogli zapoznać się również ze specyfiką pracy urzędników w Kancelarii Urzędu, Punkcie Informacyjnym, Wydziale Infrastruktury, Archiwum Zakładowym, a także Oddziale Kadr i Płac.

Kolejki po flagi!
2018-05-02
Kolejki po flagi!
W poniedziałek flagi otrzymali mieszkańcy Nowego Sącza, dziś w Brzesku i Proszowicach rozdawał je wicewojewoda małopolski Józef Gawron. Także tam akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców!

Flagi będziemy rozdawać także w Krakowie 3 maja 2018 r. na Wzgórzu Wawelskim po mszy świętej, około godziny 11.15.

Zostały one uszyte przez osadzone w Zakładzie Karnym w Krakowie - Nowej Hucie z materiałów przekazanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.