Jerzy Woźniakiewicz z medalem Gloria Artis - ważny sygnał dla krakowskiej biblioteki

Jerzy Woźniakiewicz z medalem Gloria Artis - ważny sygnał dla krakowskiej biblioteki

W Krakowie znów głośno o bibliotece, ale tym razem nie z powodu nowej książki czy spotkania autorskiego. Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, został uhonorowany Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 📚✨

  • Krakowska biblioteka dostała wyróżnienie, które mówi dużo więcej niż oficjalna formułka
  • Medal Gloria Artis podkreśla też pracę całego zespołu

Krakowska biblioteka dostała wyróżnienie, które mówi dużo więcej niż oficjalna formułka

To odznaczenie trafia do osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury, więc sam fakt przyznania go szefowi WBP w Krakowie ma spory ciężar. W tym przypadku chodzi nie tylko o jedną osobę, ale o lata pracy na rzecz czytelnictwa, działań edukacyjnych i budowania biblioteki jako miejsca otwartego na mieszkańców.

W praktyce to właśnie takie instytucje najczęściej pracują po cichu, bez fanfar, a jednak mocno trzymają lokalne życie kulturalne w ryzach. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie od dawna rozwija inicjatywy edukacyjne, społeczne i kulturalne, dzięki którym książka nie zostaje na półce, tylko naprawdę żyje w mieście.

Medal Gloria Artis podkreśla też pracę całego zespołu

Wyróżnienie dla Jerzego Woźniakiewicza jest zarazem sygnałem, że liczy się nie tylko kierunek, ale i codzienna robota całej biblioteki. To docenienie zespołu, który wspiera dostęp do wiedzy, literatury i dziedzictwa kulturowego, a przy okazji wzmacnia pozycję Krakowa i Małopolski na kulturalnej mapie regionu.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawany jest osobom działającym twórczo, artystycznie, kulturalnie albo na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego. W tym przypadku trafia do człowieka, który od lat pracuje na to, by biblioteka była nie tylko miejscem wypożyczeń, ale też ważnym punktem spotkania z kulturą.

na podstawie: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.