Ćma wraca do światła - komiksowa wystawa rozświetla Artetekę

W Krakowie znów zrobiło się komiksowo, a do gry wchodzi Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie z wystawą, która łączy rysunek, animację i trochę retrofuturystycznego sznytu. W Artetece czeka „Ćmernisaż Wawelski” - propozycja dla tych, którzy lubią, kiedy kultura mruga okiem, zamiast grzecznie stać w gablocie. 📚✨
- „Ćmernisaż Wawelski” pokazuje, jak komiks zamienia się w opowieść z charakterem
- Gdzie i do kiedy zajrzeć na wystawę w Krakowie
„Ćmernisaż Wawelski” pokazuje, jak komiks zamienia się w opowieść z charakterem
Sama wystawa kręci się wokół serii komiksów i animacji „Ćma” - historii polskiego superbohatera z czasów międzywojnia, który nie gra na karcie nadludzkich mocy, tylko działa z całkiem ludzką słabością: ciągnie go do światła. To właśnie ten pomysł daje całemu projektowi pazur i sprawia, że zamiast klasycznej herosowej legendy dostajemy opowieść bardziej przewrotną, lekko nostalgiczną i bardzo wizualną 🎨
Na ekspozycji pojawiają się prace Tomasza R. Borkowskiego, Rafała Szłapy, Kacpra Wilka, Zuzanny Sokół, Adama Rozińskiego, Konrada Gawrońskiego, Grzegorza Kaczmarczyka, Rafa Janko i Jakuba Oleksów. To zestaw nazwisk, który od razu podpowiada, że nie chodzi tu o jedną prostą narrację, ale o wiele spojrzeń na ten sam świat - od komiksowej kreski po animacyjne myślenie obrazem.
Gdzie i do kiedy zajrzeć na wystawę w Krakowie
Wystawę można oglądać w Artetece WBP w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego). Termin ekspozycji to 27.02.2026 - 15.05.2026.
Jeśli ktoś ma ochotę na spokojny spacer po miejskiej kulturze i przy okazji na spotkanie z komiksem, który nie udaje wielkiej galerii superbohaterów, tylko buduje własny, sprytny świat - to właśnie tam warto się skierować.
na podstawie: Wojewódzka Biblioteka w Krakowie.
Ostatnie Artykuły

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora

Audyt Second Opinion – dlaczego warto sprawdzić pracę swojej obecnej agencji?

Kraków rozbudowuje sieć AED i montuje defibrylatory także w tramwajach

Ćma wraca do światła - komiksowa wystawa rozświetla Artetekę

Roztańczony program dla seniorów ma prowadzić od sali treningowej aż na wielką scenę

Po świętach lodówki społeczne w Krakowie czekają na nadwyżki jedzenia

Samowola w Krakowie coraz szybciej znika, a kończy ją urzędowy przymus

Krakowski budżet po dwóch miesiącach ma mocny start i dodatni bilans

Beksiński za złotówkę w Krakowie - studenci zobaczą 100 rysunków

Miszalski wraca na ławkę dialogu i przenosi rozmowę do internetu

Kraków rozdaje nagrody uczniom i jednocześnie przebudowuje szkolne adresy

W Łagiewnikach tramwaje pojadą gęściej, a jedna linia zniknie z trasy

Kładki w dwóch krakowskich parkach znikną na chwilę, potem wrócą po odnowieniu

Grill w Krakowie wymknął się spod kontroli - pięć osób usłyszało zarzuty
Przydatne dane teleadresowe
- Specjalny Ośrodek Szkolno‑Wychowawczy Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Internat Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Komisariat Wodny Policji w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Starostwo Powiatowe w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Izba Administracji Skarbowej w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
