Drewniane kopuły i krzyże - „Cerkiewne Banie i Krzyże” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie

W bibliotece robi się swojsko i fotograficznie - na I piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie pojawi się kolekcja zdjęć, która zabiera w podróż po południowo-wschodniej Polsce. To wystawa Krzysztofa Madeja, który łączy zamiłowanie do gór z pasją do dokumentowania zabytków drewnianej architektury.
- „Cerkiewne Banie i Krzyże” pokazuje drewnianą architekturę Małopolski i Podkarpacia z bliska
- Poznaj autora - turysta, instruktor i fotograf z Tarnowa, który dokumentuje region od pół wieku
- Zobacz kiedy i gdzie - zaplanuj wizytę i finisaż
„Cerkiewne Banie i Krzyże” pokazuje drewnianą architekturę Małopolski i Podkarpacia z bliska
Kolekcja to 20 starannie dobranych fotografii ukazujących najpiękniejsze cerkwie z terenu Małopolski i Podkarpacia - zabudowa, detale dachów, banie i krzyże zatrzymane w różnych porach dnia i roku. Widać w nich nie tylko konstrukcję i ornamentykę, ale też kontekst miejsca - krajobraz, światło, czas. To spojrzenie reportera i turysty, który ma oko do kompozycji i do opowieści płynącej z kamienia, drewna i nieba. 📸⛪️
Poznaj autora - turysta, instruktor i fotograf z Tarnowa, który dokumentuje region od pół wieku
Krzysztof Madej to tarnowianin, absolwent AGH i UJ, od ponad 50 lat związany z PTTK - na jego koncie są wycieczki górskie, praca instruktora fotografii krajoznawczej i tytuł przodownika turystyki górskiej (GOT). Jego zdjęcia powstawały podczas plenerów i wędrówek po Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. W dorobku ma kilka wystaw indywidualnych - między innymi „Żółte złoto Roztocza”, „Anioł w miasteczku” oraz multimedialny projekt o Tatrach słowackich pt.: „Oddychając górami” prezentowany w 2023 r. Wystawa pokazywana była już m.in. w Tarnowie , Zakliczynie, Wysowej-Zdroju, Muszynie, Dąbrowie Tarnowskiej oraz w formie rozszerzonej w listopadzie 2025 r. w MGF Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury Stara Kopalnia.
Zobacz kiedy i gdzie - zaplanuj wizytę i finisaż
Plan wystawy daje szansę na kilkutygodniowe obcowanie z drewnianą architekturą - idealne dla spacerowiczów po centrum Krakowa i dla tych, którzy lubią śledzić fotograficzne projekty od początku do końca.
- Miejsce ekspozycji: I piętro, lewe skrzydło
- Termin ekspozycji: 26.03.2026 – 27.05.2026
- Finisaż: 22.05.2026, godz. 17:30
Wpadnij na przegląd detali i historii zapisanych w drewnie - to wystawa, która może zainspirować weekendową wycieczkę poza miasto lub po prostu posłużyć za dobrą porcję zdjęciowej refleksji. 😊
na podstawie: Biblioteka Rajska Kraków.
Autor: krystian
Przydatne dane teleadresowe
- Ambulatorium z Izbą Chorych Aresztu Śledczego w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Zakład Opieki Zdrowotnej Medycyny Pracy Służby Więziennej w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich w Krakowie - Internat - kontakt, godziny, informacje
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - Krakowski Instytut Technologiczny - kontakt, godziny, informacje
- Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie Oddział w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
