Święto Suszonej Śliwki w Kątach przyciągnęło tłumy i 60 traktorów

W Kątach w gminie Iwkowa obchodzono XXV edycję Święta Suszonej Śliwki — od mszy w lokalnym kościele po Wielkie Śliwkowe Gotowanie i widowiskową paradę 60 traktorów. Zobacz, co przyciągnęło mieszkańców i gości.
- Zobacz jak Kąty świętują suszoną śliwkę
- Wejdź na plac przy stadionie i poczuj klimat parady
- Organizatorzy i samorząd mówią dziękuję
Zobacz jak Kąty świętują suszoną śliwkę
Wydarzenia odbywały się przy stadionie KS “Olimpia” Kąty, gdzie przez cały dzień panowała świąteczna atmosfera. Program rozpoczęła msza św. w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca, po której przeniesiono obchody na plac stadionu. Centralnym punktem była tradycyjna część kulinarna — Wielkie Śliwkowe Gotowanie — oraz konkursy, w tym rywalizacja o tytuły w konkursie “Człowiek Roku, Firma Roku”. Imprezę ubarwiły występy lokalnych zespołów i artystów.
Wejdź na plac przy stadionie i poczuj klimat parady
Jednym z najbardziej efektownych punktów programu była IV Parada Traktorów - w pokazie wzięło udział 60 maszyn z całego regionu. Ciągniki i ich załogi przejechały trasą przygotowaną wokół placu, przyciągając uwagę widzów w każdym wieku. Na scenie występowali między innymi Mateusz Ziółko, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca “Levino”, Zespół Pieśni i Tańca “Iwkowianie”, Zespół Pieśni i Tańca “Mali Iwkowianie”, Iwkowska Orkiestra Dęta oraz zespół “Góralsi”, co sprawiło, że muzyka i taniec towarzyszyły wydarzeniu przez cały dzień.
Organizatorzy i samorząd mówią dziękuję
W uroczystości uczestniczył przedstawiciel Samorządu Województwa Małopolskiego wicemarszałek Ryszard Pagacz, który publicznie podziękował lokalnym gospodarzom i promotorom tradycji.
“Dziękuję wójtowi Bartłomiejowi Durbasowi za zaproszenie na XXV edycję Święta Suszonej Śliwki. To niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa, dzięki której możemy poznać walory regionalnych produktów oraz nasze małopolskie tradycje kulinarne”
— Ryszard Pagacz, wicemarszałek Samorządu Województwa Małopolskiego
Organizatorzy wraz z władzami gminy podkreślali rolę takich imprez w promocji produktów regionalnych oraz współpracy między producentami i instytucjami. Nagrody konkursowe oraz wyróżnienia były wręczane na scenie, a goście mieli okazję spróbować przetworów śliwkowych przygotowanych przez lokalnych wystawców.
na podstawie: Urząd Marszałkowski Kraków.
![]()
Ostatnie Artykuły

Nad morzem szkolili się, jak reagować - 91 młodych druhów na obozie

Wieńce, korowód i góralska kapela. Dożynki Nowohuckie w Ruszczy

Starowiślna przejdzie remont od torów po chodniki. Ulica pozostanie przejezdna

Zbiórki na chore dzieci zasilały prywatne konta. Ponad 3 mln zł i areszty

IMGW ostrzega przed upałem w Krakowie. Termometry pokażą 34 stopnie

Krakowska inicjatywa dla dzieci walczy o Słoneczniki 2026

Nowa hala Kolei Małopolskich rośnie w Oświęcimiu. Pierwsze pociągi w 2027 roku

Młodzi z Krakowa mogą zostać ambasadorami współpracy transgranicznej

Miniaturowe samoloty znów opanują Kraków. Rusza konkurs modelarski

Upał zmienia zasady dla dorożkarzy na krakowskim Rynku

W Płaszowie powstanie pierwsza taka biblioteka w Krakowie. Będzie czymś więcej niż czytelnią

Droga w Zagajach zyskała nową nawierzchnię. Remont kosztował ponad 404 tys. zł

794 metry nowej nawierzchni pod Krakowem. Remont drogi już odebrany

Droga w Krzeszowicach szersza i bezpieczniejsza. Finał już blisko
Przydatne dane teleadresowe
- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 w Krakowie - przyjęcie, oferta i zapisy
- Biuro Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa - kontakt, godziny i dofinansowanie
- Parafia Dobrego Pasterza w Krakowie - msze, kancelaria, kontakt
- Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie - kontakt, rejestracja, oddziały i diagnostyka
- Kraków Nowa Huta Przyszłości - kontakt, biuro obsługi i dojazd
- Zarząd Infrastruktury Wodnej w Krakowie - kontakt, awarie, szalety i pitniki
