Tarnowskie obchody 82. rocznicy krwawej niedzieli i pamięć o ofiarach Wołynia

W Tarnowie odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat, które na zawsze odcisnęły piętno na historii polskich Kresów. Mieszkańcy miasta wraz z przedstawicielami samorządu oddali hołd ofiarom brutalnej zbrodni, przypominając o potrzebie pamięci i jedności.
- Tarnowskie obchody pamięci ofiar rzezi wołyńskiej przy Kurhanie Kresowym
- Historia bolesna dla Tarnowa i całej Małopolski – pamięć o ludobójstwie na Wołyniu
Tarnowskie obchody pamięci ofiar rzezi wołyńskiej przy Kurhanie Kresowym
W sercu Tarnowa, w niedzielę 11 lipca, mieszkańcy zgromadzili się, by uczcić 82. rocznicę tragicznej „krwawej niedzieli”. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele św. Maksymiliana Kolbego, która stanowiła duchowe przygotowanie do dalszej części uroczystości. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicami gen. Bema oraz Najświętszej Marii Panny, by pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu złożyć kwiaty i zapalić znicze – symbol pamięci o tych, którzy stracili życie tylko dlatego, że byli Polakami.
Obchody uświetnił swoją obecnością wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, który podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o ofiarach tamtych dramatycznych dni: „Małopolska nigdy nie zapomni o naszych rodakach z Kresów Wschodnich – to część naszej wspólnej tożsamości” – mówił podczas uroczystości.
Historia bolesna dla Tarnowa i całej Małopolski – pamięć o ludobójstwie na Wołyniu
11 lipca to data szczególna dla wszystkich Polaków, zwłaszcza tych związanych z dawnymi Kresami II Rzeczypospolitej. Tego dnia w 1943 roku ukraińskie formacje nacjonalistyczne przeprowadziły skoordynowane ataki na niemal sto miejscowości w powiatach włodzimierskim i horochowskim. Celem było brutalne wyeliminowanie polskiej obecności na tych terenach poprzez niszczenie domów, kościołów i miejsc kultury oraz masowe mordy na ludności cywilnej.
Szacuje się, że podczas rzezi wołyńskiej życie straciło od 50 do 60 tysięcy obywateli polskich, a ogólna liczba ofiar sięga nawet około 130 tysięcy. Te tragiczne wydarzenia zostały oficjalnie upamiętnione przez Sejm RP w 2016 roku, ustanawiając 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.
Organizatorami tarnowskich obchodów byli Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie oraz Parafia św. Maksymiliana Kolbego – instytucje od lat angażujące się w zachowanie dziedzictwa kresowego i edukację historyczną.
Na podstawie: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian