Małopolskie festiwale i wystawy na drugi weekend lipca zapraszają do Krakowa i okolic

Małopolska kulturalnie rozkwita w drugi weekend lipca! Od operowych spektakli po wyjątkowe wystawy i muzyczne wydarzenia na świeżym powietrzu – sprawdź, co przygotowały dla Ciebie lokalne instytucje kultury.
- Kraków tętni sztuką i muzyką – niezwykłe wydarzenia w Filharmonii i Operze Krakowskiej
- Lusławice i Nowy Sącz przyciągają fanów muzyki i sztuki współczesnej
- Gorlice, Zakopane i Ludźmierz oferują wyjątkowe spotkania z historią i tradycją
Kraków tętni sztuką i muzyką – niezwykłe wydarzenia w Filharmonii i Operze Krakowskiej
W sercu Krakowa szykuje się prawdziwa uczta dla miłośników opery i muzyki klasycznej. Filharmonia Krakowska wraz z Operą Krakowską zapraszają na spektakularny finał Royal Opera Festival. Na scenie Opery zabrzmi „Kopciuszek” Gioacchina Rossiniego w mistrzowskim wykonaniu solistów z całego świata, m.in. Patricka Kabongo, Emmanuela Franco, Ellady Koller oraz Vereny Kronbichler. Całość poprowadzi hiszpański dyrygent José Miguel Pérez-Sierra, a reżyserię i scenografię przygotował uznany niemiecki twórca Jochen Schönleber, znany z festiwalu Rossini in Wildbad.
Równocześnie w Ogrodzie Konsulatu Austriackiego odbędzie się kolejna odsłona letniego cyklu Philharmonic Music Summer. Tym razem publiczność będzie miała okazję posłuchać kwartetu fagotowego złożonego z Wojciecha Turka, Adama Mroza, Zdzisława Bogacza i Marcina Krakowskiego. W programie wieczoru znalazły się utwory takich kompozytorów jak Gray, Prokofiew, Panella oraz Nino Rota i… The Beatles!
Lusławice i Nowy Sącz przyciągają fanów muzyki i sztuki współczesnej
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach kontynuuje Festiwal EMANACJE, goszcząc wybitnego pianistę Marcina Maseckiego. Jego interpretacja „24 Preludiów” Chopina to fascynujące połączenie klasyki z awangardą – artysta balansuje między wiernym odtworzeniem a autorską improwizacją. Towarzyszyć mu będzie Lutosławski Quartet, co gwarantuje niezapomniane muzyczne przeżycia.
W Nowym Sączu Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza do Galerii BWA Jatki w Nowym Targu na wystawę „Słowa – obraz wewnętrzny” autorstwa Iwony Bugajskiej-Bigos. Artystka eksploruje temat cielesności i relacji człowieka z tkaniną oraz słowem, które – jak sama pisze – mogą przynieść ukojenie w codziennym chaosie.
Gorlice, Zakopane i Ludźmierz oferują wyjątkowe spotkania z historią i tradycją
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach otwiera nową ekspozycję rzeźby współczesnej pt. „Grunt” w Kasztelu w Szymbarku. To przestrzeń pełna osobistych wyborów artystów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie wyobraźnia łączy się z determinacją twórczą.
W Krakowie Muzeum Armii Krajowej zaprasza 11 lipca na specjalny pokaz spektaklu „Ballada o Wołyniu” zespołu Teatru Nie Teraz pod reżyserią Tomasza A. Żaka. To pierwsze teatralne przedstawienie opowiadające o tragicznych losach Polaków podczas II wojny światowej na Kresach, oparte na świadectwach ocalałych oraz literackich inspiracjach Włodzimierza Odojewskiego.
W Ludźmierzu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Ludźmierskich Spotkań ze Słowem zatytułowane „Requiem dla gazdówki”. Tematem będą tradycyjne góralskie gospodarstwa – gazdówki, które przez pokolenia dawały rodzinom utrzymanie. Dziś ich obrazy przetrwały głównie w poezji góralskiej, którą usłyszymy podczas wydarzenia w wykonaniu lokalnych artystów-amatorów.
Z kolei Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem organizuje spotkanie towarzyszące Zakopiańskiemu Festiwalowi Literackiemu. Kinga Nędza-Sikoniowska porozmawia z Małgorzatą Czyńską o nowej książce „Zgiełk serca. Opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”, przybliżając postać jednej z najważniejszych polskich poetek oraz jej związki z Zakopanem.
Na podst. Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian