Kraków zwiększa walkę z porzuconymi hulajnogami: nowa strategia sprzątania

Wraz z nadejściem wiosny, nasze miasto przygotowuje się na kolejny sezon hulajnogowy, wprowadzając nowe rozwiązania, które mają na celu uporządkowanie miejskiej przestrzeni i zapewnienie większego komfortu mieszkańcom. Zobaczmy, co się zmieniło i co nas czeka w najbliższych miesiącach.
- W ubiegłym roku z ulic usunięto blisko 5600 hulajnóg dzięki wprowadzeniu specjalnych punktów mobilności.
- Nowa umowa na relokacje hulajnóg zakłada rozszerzenie obszaru sprzątania i wprowadzenie dodatkowych punktów mobilności.
- W tym roku na ulicach pojawią się hulajnogi jeszcze jednej, nowej firmy, która dołączy do systemu zarządzania mobilnością.
- Planowane jest udostępnienie ok. 130 nowych punktów mobilności, co zwiększy ich łączną liczbę do ok. 300.
W obliczu coraz cieplejszych dni, ulice naszego miasta zaczynają tętnić życiem, a wraz z nimi powraca również sezon hulajnogowy. Aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo w przestrzeni miejskiej, wprowadzane są nowe rozwiązania dotyczące zarządzania elektrycznymi jednośladami.
W zeszłym roku, dzięki porozumieniu z trzema firmami oferującymi wypożyczanie hulajnóg na minuty, udało się znacząco zredukować problem porzuconych jednośladów. Specjalnie wyznaczone punkty mobilności pozwoliły na uporządkowanie miejskiego krajobrazu. W nadchodzącym sezonie, działania te zostaną nie tylko kontynuowane, ale i rozszerzone.
Nowa umowa na tzw. relokacje” hulajnóg przewiduje, że sprzątanie po nierozważnych użytkownikach obejmie jeszcze większy obszar niż dotychczas. Firma, która w zeszłym roku skutecznie zajmowała się tym zadaniem, ponownie wygrała przetarg, co daje nadzieję na utrzymanie wysokiego poziomu usług.
Warto zwrócić uwagę na planowane rozszerzenie sieci punktów mobilności. W bieżącym roku, miasto zamierza udostępnić około 130 nowych miejsc, co podniesie łączną ich liczbę do około 300. Rozszerzenie to nie tylko ułatwi korzystanie z hulajnóg, ale również przyczyni się do dalszego uporządkowania przestrzeni miejskiej.
Dodatkowo, w punktach mobilności pojawią się hulajnogi nowej firmy, która zawarła porozumienie z miastem. Dzięki temu użytkownicy będą mieli jeszcze większy wybór, co może przyczynić się do popularyzacji ekologicznych form transportu w naszym mieście.
Zmiany te są odpowiedzią na rosnące zainteresowanie mieszkańców alternatywnymi formami mobilności oraz dążeniem do poprawy jakości życia w mieście. Wprowadzane innowacje mają za zadanie nie tylko ułatwić codzienne przemieszczanie się, ale także przyczynić się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji spalin.
Opierając się na: Urząd Miasta Krakowa
Autor: krystian