Komu może przydać się inwentaryzacja pomieszczenia?

Posiadanie nieruchomości, szczególnie objętej ochroną ze względu na wiek budynku, to nie tylko przyjemności. Często zdarza się, że dokumentacja obiektu jest zniszczona lub niedostępna. W takiej sytuacji dużą pomocą jest możliwość sporządzenia inwentaryzacji architektonicznej, która odtworzy dokładnie bryłę budynku. Podobne działania można wykonać w przypadku jednego lub kilku wnętrz. Inwentaryzacja pomieszczenia zakłada sporządzenie dokładnych planów i rzutów, które ułatwią w przyszłości urządzenie wnętrza. Z usługi korzystają często właściciele niewielkich mieszkań w kamienicach, biur i lokali usługowych przeznaczonych na wynajem. W takiej sytuacji dokładna inwentaryzacja pomieszczenia stanowi duży atut. Jedną z doświadczonych firm, która specjalizuje się w inwentaryzacjach architektonicznych, jest warszawska spółka PKIG.

Czy inwentaryzacja pomieszczenia w 3D ma sens?

Rozwój technologii przynosi nowe możliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu inwentaryzacje budowlane wykonywane były wyłącznie w oparciu o pomiary metodami tradycyjnymi. Dzisiaj, dzięki precyzyjnym skanerom 3D, możliwe jest szybkie i sprawne przeprowadzenie inwentaryzacji budynku lub pomieszczenia nawet o bardzo nietypowych kształtach. Wykorzystanie najnowszych technologii ma wiele zalet. Metoda 3D jest szybsza od tradycyjnej i bardziej precyzyjna. Uzyskana dokumentacja może zostać ponownie wykorzystana i łatwo przechować ją w formie wirtualnej. Uniwersalność skanowania 3D jest bardzo wysoka. Metoda sprawdza się przy pojedynczych wnętrzach, całych budynkach, a nawet niewielkich obiektach muzealnych. Dodatkowo, po zakończeniu inwentaryzacji, możliwe jest stworzenie modelu BIM, który jest miniaturą budynku.

Inwentaryzacja pomieszczenia 3D nie zajmuje wiele czasu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń pomiar jest bardzo precyzyjny, a jednocześnie w pełni bezpieczny. Inwentaryzacja budowlana pozwala określić dokładny układ ścian, okien, drzwi oraz instalacji wewnątrz pomieszczenia. To dobry sposób, aby przygotować się do remontu wnętrza, nawet najbardziej nietypowego. Inwentaryzacja pomieszczenia umożliwia stworzenie projektu adaptacji obiektu, a także złożenie wniosku do odpowiednich instytucji. Inwentaryzacja pomieszczenia wykonana w technologii 3D może być wykorzystywana wielokrotnie.

Inwentaryzacja pomieszczenia w praktyce

Pracownicy PKIG, przeprowadzając inwentaryzację budowlaną, wykonują ją w oparciu o potrzeby klienta. Choć pewne elementy raportu można pominąć, warto zdecydować się na przygotowanie kompletnej dokumentacji. Ponieważ inwentaryzacja pomieszczenia jest pomocna w różnych sytuacjach, warto potraktować ją jako inwestycję w nieruchomość. W raporcie z przeprowadzonej inwentaryzacji najczęściej znajdują się dokładne pomiary, przekroje wnętrza, znajdujące się w nim instalacje, np. elektryczna i sanitarna, a także opis techniczny. Atutem jest także dokumentacja fotograficzna, która pozwala na dokładne zrozumienie raportu.

Zatroszcz się o nieruchomość

Inwentaryzacja pomieszczenia to inwestycja, z której korzysta się przez długie lata. Sprawdza się w wielu sytuacjach – w czasie przygotowania do remontu lub rozbudowy obiektu, projektowania wykończenia wnętrza, wykonywania mebli na wymiar, starania się o dotację lub zgodę na remont u odpowiednich instytucji. W przyszłości inwentaryzacja pomieszczenia będzie przydatna przy sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmie.

To kilka powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę ze specjalistami. Zespół PKIG tworzy 40 inżynierów, którzy mają duże doświadczenie w inwentaryzacji nieruchomości. Przygotują dla Ciebie dokładny raport, dzięki któremu będziesz sprawnie podejmował kolejne decyzje dotyczące obiektu. Aby zdobyć więcej informacji i spersonalizowaną ofertę, skontaktuj się z pracownikiem firmy. Wypełnij formularz kontaktowy na stronie internetowej, zadzwoń pod numer: 533 679 247 lub napisz e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Już dzisiaj zadbaj o swoją nieruchomość ze wsparciem specjalistów.