Dzisiejsza poranna rozmowa w Radiu Kraków dotyczyła spraw subregionu tarnowskiego. Gościem redaktora Bartłomieja Maziarza był I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Wśród poruszanych tematów znalazły się: aktualna sytuacja Grupy Azoty, ptasia grypa oraz projekt Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, w ramach którego w Tarnowie cudzoziemcy mogą otrzymać pomoc i informację.

Jak wspomniał redaktor Radia Kraków, sytuacja Grupy Azoty ma być jednym z zagadnień poruszanych podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego i Rady Miasta Tarnowa.

- W związku z wojną, wzrosły ceny gazu. Sytuacja finansowa Azotów nie jest najlepsza. Ta gorączka jest nakręcana przed wyborami, które nas czekają. Niektóre partie to wykorzystują. Chcą poprawić swoje notowania. W trudnych sytuacjach każda cywilizowana rozmowa może pomóc. Tu bym tak gorączkowo nie podchodził. Władze państwa i władze spółki są w kontakcie z premierem. Będą działania, żeby poprawić sytuację finansową Azotów. Nie można doprowadzić do zmniejszenia liczby załogi – tłumaczył wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Rozmawiano także o aktualnej skali zjawiska ptasiej grypy w naszym województwie. Jak wskazał I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, sytuacja jest monitorowana, a gminy i powiaty objęte są obostrzeniami:

- Każdy kontakt ptaków dzikich zarażonych z ptactwem domowym może być źródłem zakażenia. Musi być umiar, nie wystawiajmy poideł, nie wysypujmy na zewnątrz. W przypadku wystąpienia zakażeń, wszystkie ptaki zostaną zutylizowane – dodał wicewojewoda.

Ryszard Pagacz wspomniał również o aktywności Wydziału Spraw Cudzoziemców w Tarnowie.

- To projekt FAMI – w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Utworzony został nowy budynek. To lekka konstrukcja koło biura paszportowego. To punkt informacyjno-doradczy. Ma to służyć informacji i doradzaniu, także udostępnieniu wszelkich możliwości cudzoziemcom i ludziom, którzy ich reprezentują o prawo do pracy, kartę pobytu i inne dokumenty związane z pobytem na terenie naszego miasta. Dlaczego Tarnów? Żeby nie trzeba było jeździć do Krakowa. (…) Będzie niedługo formalne otwarcie tego punktu – tłumaczy wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/ryszard-pagaczZdjęcie: Radio Kraków 

Gość_Radia_Kraków_Ryszard_Pagacz