Czym w Krakowie zajmuje się zarządca nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagające zadanie, które warto zlecić specjaliście z tej dziedziny. Jest nim zarządca nieruchomości, który dba o to, aby powierzony mu budynek funkcjonował w prawidłowy sposób przez cały okres jego użytkowania. Mimo tego, że zarządców nieruchomości zdecydowanie nie brakuje w Krakowie, nie każdy z nich jest warty zatrudnienia na tym stanowisku. W związku z tym sprawdźmy, jak wybrać godnego zaufania zarządcę z odpowiednimi kwalifikacjami.

Kim jest i czym zajmuje się zarządca nieruchomości w Krakowie?

Krakowa to duże, szybko rozwijające się miasto, w którym na stałe zamieszkuje ponad 700 tys. osób. Liczba ludności stolicy Małopolski stale rośnie, co sprawia, że zwiększa się także zapotrzebowanie na nowe mieszkania i budynki mieszkalne. Nie wystarczy jednak wybudować nową nieruchomość i oddać ją do użytkowania mieszkańcom – każda nieruchomość musi być zarządzana we właściwy, zgodny z prawem i zasadami ekonomii sposób, aby dobrze służyła zarówno swojemu właścicielowi, jak i jej bezpośrednim użytkownikom. Troszczy się o to nie kto inny, jak zarządca nieruchomości.

Zarządca nieruchomości to profesjonalista, który zajmuje się szeroko pojętą opieką nad powierzonym mu budynkiem. Najczęściej są to nieruchomości mieszkalne zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. To właśnie one, aby zdjąć ze swoich barków część obowiązków, decydują się na nawiązanie współpracy z profesjonalistą, który będzie zajmował się zarządzaniem nieruchomością. Na zarządcy ciąży wiele obowiązków o zróżnicowanym charakterze – w jego gestii leży m. in. dbanie o porządek, zajmowanie się opłatami, prowadzenie księgowości, a także pośredniczenie w kontaktach pomiędzy wspólnotą a organami administracji państwowej.

Aby móc prawidłowo wywiązywać się ze wszystkich tych obowiązków, zarządca nieruchomości w Krakowie musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, wiedzę oraz doświadczenie. Ich weryfikacja jest dziś o tyle trudna dla wspólnoty poszukującej profesjonalisty do pracy na tym stanowisku, że od 2014 r. właściwie nie istnieją żadne ograniczenia w dostępie do tej profesji.

Jak wybrać sprawdzonego i wykwalifikowanego zarządcę nieruchomości w Krakowie?

Przed 2014 r. każda osoba, która chciała pracować na stanowisku zarządcy nieruchomości, musiała zdać egzamin państwowy. Dopiero jego pozytywne zaliczenie skutkowało uzyskaniem licencji, która uprawniała danego zarządcę do pracy na tym wymagającym stanowisku. Zniesienie tego obowiązku spowodowało natomiast, że dziś w Krakowie działają zarówno licencjonowani zarządcy, jak i osoby, które nie posiadają żadnych formalnych uprawnień do wykonywania tego zawodu.

Wspólnoty mieszkaniowe, którym szczególnie zależy na tym, aby ich nieruchomość trafiła w dobre ręce, powinny decydować się na współpracę z licencjonowanym zarządcą. Jest to bowiem osoba, która posiada wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje zawodowe niezbędne do wykonywania tej złożonej i wymagającej profesji.

Licencjonowanych zarządców warto natomiast szukać w szeregach firm świadczących usługi z zakresu zarządzania i administrowania nieruchomościami. Nawiązując współpracę z takim podmiotem, wspólnota może bowiem liczyć na profesjonalną i kompleksową obsługę swojej nieruchomości.

Artykuł powstał ze współpracy z Integrum Management – Twój licencjonowany zarządca nieruchomości Kraków.