365 dni temu kolumny nieoznakowanych rosyjskich pojazdów wojskowych wjechały na przedmieścia Doniecka. Oczy całego świata zwróciły się w kierunku Ukrainy.

Dziś mija rok, od kiedy Federacja Rosyjska rozpoczęła pełnowymiarową inwazję. Od 12 miesięcy obywatele Ukrainy – żołnierze i cywile, mężczyźni, kobiety i dzieci – są ostrzeliwani, bombardowani i torturowani. Za naszą wschodnią granicą codziennie giną niewinni ludzie.

Małopolska od początku wojny była, jest i będzie z Ukrainą. Wyraźnie widzimy zło, które wyrządza wojna, Rosja, Putin. Zapewniam Naród Ukraiński, że ma w nas wsparcie. Stoimy po Waszej – jasnej – stronie. Po stronie wolności i solidarności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Razem dla pokoju na Ukrainie”

Wyrazem solidarności z Ukrainą był marsz, który w rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny przeszedł ulicami Krakowa. Organizatorami akcji pn. „Razem dla pokoju na Ukrainie” byli: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wspólnie powiedzieliśmy: dość wojny. Dość nieuzasadnionego zniszczenia, nieludzkich aktów przemocy, zabierania kobietom mężów, a dzieciom ojców. Dość masowych grobów, gwałtów i rozbojów. Dość strachu, bólu i krzywdy – przekazuje wojewoda Kmita.

Mamy być ciągle gotowi, nie odruchem czysto spontanicznym, ale rzetelnym, długotrwałym wysiłkiem, by nieść wieloraką pomoc Ukrainie i Ukraińcom: duchową i materialną. Przede wszystkim musimy także trwać w modlitwie o rychły i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, a przez to sprawiedliwy i trwały pokój dla całej Europy – mówi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Nie ustajemy w wierze

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji pokoju w Katedrze Wawelskiej. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Dziś, tak jak rok temu, zgromadziliśmy się w Katedrze Wawelskiej, by wspólnie wypowiedzieć słowa modlitwy. Nieśmy nadal nasze intencje. Nie ustawajmy w wierze, że pokój, który tak bardzo jest nam potrzebny, nastanie – apeluje wojewoda Łukasz Kmita.

„Raj utracony” odtworzony w Katedrze Wawelskiej

Po mszy uczestnicy wysłuchali koncertu Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa.

W repertuarze znalazły się utwory takich twórców jak: Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Myrosław Skoryk i Samuel Barber. Orkiestra MASO z Charkowa – pod batutą Jurka Dybały – odtworzyła także „Adagietto” z opery Krzysztofa Pendereckiego „Raj utracony".

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa powstała w 1993 roku. Na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego. Obecnie w Orkiestrze pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy.

Jeden głos młodych Polaków i Ukraińców

Po koncercie uczestnicy otrzymali symboliczne światełka nadziei. Marsz wyruszył z wawelskiego wzgórza i przeszedł ulicą Grodzką na Rynek Główny. Tam młodzi ludzie z Polski i Ukrainy – skauci i harcerze – wygłosili wspólny apel o pokój.

My, obywatele i obywatelki Polski, obywatele i obywatelki Ukrainy, my, młodzi, urodzeni w wolnym świecie, my, młodzi, wychowani w braterstwie i szacunku dla drugiego człowieka, przychodzimy dziś tu, aby wspólnym głosem powiedzieć: chcemy mieć przyszłość; chcemy pokoju; chcemy żyć! – powiedzieli wspólnym głosem skauci i harcerze.

Ukraina walczy nie tylko o suwerenność swojej Ojczyzny, ale również o bezpieczeństwo całej Polski i Europy. Tylko wspólnie podjętymi działaniami możemy nieść pomoc tym, którzy tak bardzo jej teraz potrzebują. Apelujemy o zjednoczenie się i o pomoc dla narodu ukraińskiego! O nieprzechodzenie obojętnie obok okrucieństwa, które Rosjanie zgotowali Ukraińcom. To właśnie tam, w Ukrainie, dzisiaj bije serce Europy! Bądźmy razem w tych trudnych chwilach. Nieśmy iskrę nadziei dla narodu ukraińskiego. Pomagajmy! Wspólnie apelujmy o pokój, który położy kres wojennej zawierusze! Jeszcze nie jest za późno, jeszcze da się to zatrzymać. Wspólnie pokażmy dziś, że racja jest po naszej stronie. Bądźmy dziś razem. Razem dla pokoju! Razem dla wolnej Ukrainy! Razem dla wolnej Europy! – zaapelowała młodzież z Polski i Ukrainy.

„Razem do zwycięstwa”

Z Rynku Głównego, przez ulice Floriańską, Basztową i Krowoderską, przez skwer Wolnej Ukrainy, gdzie przed siedzibą Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej zapalono znicze za poległych ukraińskich żołnierzy i wszelkie ofiary wojny, i dalej przez ulice Asnyka, Dunajewskiej i Szewską, z powrotem do Rynku - przeszedł marsz „Razem do zwycięstwa. Jego organizatorem była Koalicja Otwarty Kraków.


Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Razem dla pokoju na Ukrainie Apel_o_pokój