"Grzybobranie", "Piotruś", a może "Uno Flip". Najlepsze gry, w które można zagrać z dziećmi

Gry wideo to nie jedyne atrakcje, jakimi można zafascynować najmłodszych. Równie skuteczne okazują się bowiem gry planszowe oraz karciane. Wystarczy po prostu z uwagą wybrać tytuł odpowiedni do wieku małego gracza i towarzyszyć mu podczas gry. To świetna zabawa dla całej rodziny!

Najlepsze gry planszowe dla dziecka

Gry planszowe dla dzieci niekoniecznie muszą być nudne. Przekonuje o tym chociażby gra “Węże i drabiny” - celem graczy jest po prostu jak najszybsze dotarcie do ostatniego pola planszy, lecz gra wprowadza ciekawe rozwiązania, które mogą to zarówno utrudnić, jak i ułatwić. Jeśli gracz stanie na dolnym polu drabiny - ta przetransportuje go do góry, jeśli stanie na głowie węża - spadnie w dół. Proste zasady rozgrywki sprawiają, że jest to gra idealna dla dzieci w każdym wieku.

Kolejnym przykładem dobrej gry planszowej dla dzieci jest “Grzybobranie. Celem jest tu zebranie jak największej ilości grzybów jadalnych, a przy tym uniknięcie “trujaków” - podczas gry warto skorzystać z pomocy przyjaznych zwierzątek. Wśród innych polecanych gier dla najmłodszych można wymienić choćby “Twistera”, choć oczywiście nie można też odmówić uroku klasycznym grom planszowym, takim jak na przykład chińczyk, lub też warcaby. Dzieciom w nieco bardziej zaawansowanym wieku warto zaś przedstawić szachy.

Najlepsze gry karciane dla dzieci

Pierwszą propozycją, jaka przychodzi do głowy, jeśli chodzi o gry karciane dla najmłodszych jest oczywiście klasyczny “Piotruś”. Zasady rozgrywki są tu banalnie proste - zabawa polega na znajdowaniu par tych samych obrazków. Jeśli gracz odnajdzie parę, usuwa karty ze stołu - jeśli nie, pokazuje je innym zawodnikom i pozostawia na stole. Wygrywa gracz, który znajdzie najwięcej par.

Bardzo ciekawym wyborem będzie też gra “Uno Flip”. Podobnie, jak w przypadku klasycznej gry “Uno” celem gracza jest pozbycie się wszystkich kart ze swojej talii. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać - każda karta ma bowiem “jasną” i “ciemną” stronę, a to, z której korzystać będą gracze, zmieniać się będzie dynamicznie w trakcie rozgrywki. Ponadto w talii występują także karty specjalne, jak np. “postój”, czy “weź dwie”, które jeszcze bardziej modyfikują zasady rozgrywki. To świetna i ekscytująca gra dla całej rodziny.

Popularnością cieszy się także gra “Top Trumps”, a starszym dzieciom można także po prostu zaproponować partię - znanej w Polsce od kilkuset lat - klasycznej gry w kierki.