Jakie są zalety i wady cięcie laserem stali?

Jakie są zalety i wady cięcie laserem stali? Z tym pytaniem boryka się wiele osób zajmujących się profesjonalną obróbką elementów stalowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż każda metoda ciecia stali ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Nie każdy jednak zdaje sobie, jakie są plusy oraz minusy cięcia metalu laserem. Między innymi dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym, a co za tym idzie sprawdzić, jakie są wady oraz zalety cięcia elementów stalowych przy użyciu lasera.

Zalety ciecia elementów stalowych przy użyciu lasera?

Na samym początku zacznijmy od zalet cięcia stali przy użyciu lasera. Do podstawowych zalet tej metody należy przede wszystkim precyzja, niespotykana w przypadku innych metod. Pozwala to między innymi bardzo dokładne odtworzenie całości projektu. Dzięki temu można również uzyskać dużo mniejsze straty materiału niż w przypadku tradycyjnych metod cięcia. Metoda ta jest również stosunkowo szybka. Przecięcie stalowych elementów zajmuje najczęściej nie więcej niż kilka sekund. Stal cięta przy użyciu lasera nie wymaga dodatkowej obróbki. Między innymi dlatego cięcie laserem rur przy użyciu lasera cieszy się tak dużą popularnością. Ponadto materiał jest w minimalnym stopniu narażony na niekorzystne działanie zarówno wysokiej, jak i też niskiej temperatury, która osłabia metal. Inną zaletą cięcia metalu przy użyciu lasera jest wygoda, zwłaszcza w przypadku gdy wycinamy różnego rodzaju wzory. Między innymi dlatego maszyny przeznaczone do cięcia laserowego są wręcz doskonałe, jeżeli chodzi o ciecie blach.  Jeżeli więc zależy wam na wysokiej jakości wykonania oraz łatwości cięcia, to cięcie stali przy użyciu lasera może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Jakie są swady cięcia stali przy użyciu lasera?

Niestety metoda ta nie jest również pozbawiona wad. Należą do nich między innymi:

-Cięcie metalu przy użyciu lasera nie należy do najtańszych. Główne koszty generuje tutaj zakup maszyny do cięcia laserem. Bardzo często jest to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych. Między innymi dlatego wiele firm decyduje się na leasing tego typu maszyn. Ponadto maszyny przeznaczone do cięcia metalu przy użyciu lasera zużywają bardzo dużo energii elektrycznej, co w dobie rosnących opłat za prąd z pewnością nie należy najtańszych rozwiązań.

-Wysokie koszty serwisowania. Składają się na nie między innymi koszty serwisowania w specjalistycznych warsztatach, czy też ceny części zamiennych. W niektórych przypadkach części te należy wykonywać na zamówienie lub też specjalnie sprowadzać z zagranicy. W ich przypadku koszt bardzo często koszt wynosi klkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Należy przy tym pamiętać, że do prawidłowej obsługi tego typu maszyn potrzebna jest odpowiednio wykwalifikowana kadra pracownicza. Niestety, odpowiednie kursy również sporo kosztują. Niestety, istnieją także ograniczenia techniczne dotyczące cięcia laserem, gdyż cięty metal musi być odpowiedniej grubości. W przeciwnym razie cięcie może okazać się dalekie od ideału, a w niektórych przypadkach wręcz fizycznie niemożliwe do wykonania. 

Podsumowanie

Cięcie stali laserem ma na chwilę obecną niemalże tyle samo zalet, co i wad. Nie mniej jednak, w przypadku ciecia stosunkowo niegrubych profili stalowych, rozwiązanie to cieszy się rosnącą z roku na rok popularnością wśród wielu przedsiębiorców. Wszystko wiec wskazuje na to, że ciecie metali, w tym również stali przy użyciu lasera będzie w stosunkowo niedalekiej przyszłości standardem. Tym bardziej że cena urządzeń przeznaczonych do ciecia metalu przy użyciu lasera stopniowo spada.