Dlaczego, kiedy i jak odnowić stare okna drewniane w domu?

Drewniane okna nadal znajdują się w wielu domach w Polsce. Również często są one obecne w mieszkaniach, kamienicach. Gdy okna tego typu nie mogą zostać wymienione na nowe, warto regularnie je odnawiać. Zobacz, dlaczego, kiedy i jak to zrobić!

Renowacja starych okien drewnianych – dlaczego warto ją wykonać?

Drewniana stolarka okienna jest w wyższym stopniu narażona na uszkodzenia w porównaniu do okien wykonanych z PCV, aluminium. W związku z tym okresowo należy przeprowadzać ich renowację.

Przede wszystkim renowacja starych okien pozwoli na poprawę ich parametrów termoizolacyjnych. Często stara drewniana stolarka okienna przecieka, jest nieszczelna, więc powoduje duże straty w energii cieplnej. Renowacja może to zmienić – wskazuje pracownik firmy www.okna-kielce.com.pl/.

Podczas renowacji można również odnowić wygląd wnętrz i budynku i wprowadzić w życie nowy pomysł na stare okna drewniane. Zmiana ich kolorystyki pozwoli na uzyskanie bardzo atrakcyjnego efektu.

Kiedy odnowić stare okno drewniane?

Przeprowadzenie prac tego typu zalecane jest przede wszystkim wtedy, gdy okna nie spełniają już swojej podstawowej funkcji, czyli nie są szczelne. Gdy wieje przez nie wiatr, pojawiają się przecieki, warto jak najszybciej je odnowić.

Również wskazaniem do renowacji będzie pogorszenie się wyglądu okien, na przykład złuszczenie farby, a także powstanie uszkodzeń stolarki.

Stare okna drewniane półokrągłe i inne – jak je odnowić?

Odnowienie starych okien drewnianych polega głównie na ich pomalowaniu na nowo. Należy wtedy usunąć stare powłoki farb, wyszlifować okna oraz je zaimpregnować i pomalować.

Wymienia się też ich elementy, na przykład jak okucia do starych okien drewnianych, w tym klamki czy blokady.

Dodatkowo można zastosować nowe uszczelki do starych okien drewnianych, które podniosą ich szczelność.

Kompleksowa renowacja okien jest procesem czasochłonnym, wymagającym dokładności, natomiast może dać ona bardzo dobre efekty.

W internecie można zakupić również różnego rodzaju elementy, na przykład jak nowe blokady, klamki do okien drewnianych starego typu, które nadadzą im atrakcyjny wygląd. Do wyboru są modele nowoczesne oraz tradycyjne, na przykład ze złoceniami, kute.

W określonych przypadkach zalecana jest również wymiana szyb w starych oknach drewnianych. Takie usługi wykonują fachowe firmy, które zamiast starego szkła stosują wtedy nowoczesne, zespolone szyby, które są szczelniejsze i bezpieczniejsze.