Ploter termiczny do styropianu

Plotery termiczne to specjalistyczne maszyny CNC, które pozwalają na precyzyjne cięcie w materiałach takich jak styropian, styrodor, polistyren XPS, EPS. Sprawdźmy czym charakteryzują się takie maszyny i jakie mają funkcje.

Plotery termiczne

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów maszyn do wycinania w styropianie są plotery termiczne (ang. hot wire cnc). Takie maszyny wykorzystują druty oporowe / kształtowe co w połączeniu z wysoką temperaturę, pozwala na wycinanie nimi dowolnych kształtów w materiale.

Ploter termiczny można intuicyjnie obsługiwać za pomocą oprogramowania, które dostarczają producenci lub też przy zastosowaniu pilota zdalnego sterowania z wyświetlaczem. Takie plotery to nowoczesne maszyny, które wykorzystując komputerowe sterowanie numeryczne (CNC) mogą bardzo precyzyjnie wycinać nawet najbardziej skomplikowane kształty 3D.

Zastosowanie sterowania CNC gwarantuje użytkownikowi maszyny najwyższą jakość, powtarzalność i precyzje wykonania detali i elementów. Ploter termiczny nada się do różnych materiałów takich jak na przykład styropian ekstrudowany, styropian ekspandowany (XPS i EPS).

Dopasuj ploter termiczny do swoich potrzeb

Z racji tego, że plotery termiczne do styropianu to maszyny specjalistyczne, producenci mogą dopasować maszynę pod potrzeby konkretnego klienta i przedsiębiorstwa. Dopasować można między innymi takie rzeczy jak sposób cięcia, format, liczba drutów oporowych / kształtowych oraz różne dodatkowe funkcjonalności.

W zależności od twoich potrzeb produkcyjnych, można znaleźć małe urządzenia do laboratoriów, małych warsztatów jak również duże maszyny i linie produkcyjne do przemysłowych zastosowań.

Plotery termiczne sprawdzą się przeróżnych branżach:

 • architektura
 • budownictwo
 • scenografia
 • dekoracje filmowe, targowe
 • wystawy sklepowe
 • stoiska na targach

Dzięki takiemu ploterowi można w stosunkowo krótkim czasie, stworzyć różne ciekawe elementy, które znajdują swoje praktyczne zastosowanie w branżach wymienionych powyżej. Jednakże maszyny te, można wykorzystać do stworzenia najróżniejszych konstrukcji, elementów czy detali, dlatego mogą być wykorzystane w wielu innych branżach. Naciąg ploterów pneumatyczny, sprężynowy lub elektryczna pozwala na sprawne przeprowadzenie procesu wycinania.

Wyposażenie i funkcje ploterów termicznych są różne w zależności od konkretnego modelu jednak najważniejsze z nich to:

 • niezależny ruch ramion
 • stoliki obrotowe
 • tokarki – możliwość montażu dodatkowych
 • możliwość cięcia przy wykorzystaniu kilku drutów oporowych
 • druty kształtowe do wycinania skomplikowanych kształtów

Ploter termiczny do styropianu

Ploter termiczny do styropianu świetnie radzi sobie z tym materiałem i jego różnymi odmianami. Dzięki wyposażeniu maszyny w tokarkę można osiągnąć różne kształty takie jak kolumny, tralki, bryły obrotowe, kształty kręcone, gwinty, nacięcia wzdłużne. Tokarka w którą wyposażony jest ploter termiczny może pracować zarówno na drucie oporowym jak i kształtowym, do nacięć przestrzennych.

Jeśli posiadasz indywidualne potrzeby i parametry, które różnią się od dostępnych modeli to warto zapytać producenta o możliwość modyfikacji. Przeważnie większość funkcji czy parametrów można dostosować do konkretnych potrzeb.

Ploter termiczny do styropianu może wyciąć praktycznie każdy nawet najbardziej nietypowy kształt z styropianu, XPS lub EPS. Stolik obrotowy w który wyposażona jest maszyna, ułatwia wycięcie modeli 3D jak również płaskie kształty 2D, w nieregularny lub też symetryczny kształt. Zapewnia nieograniczone możliwości obróbki, ponieważ posiada niezawodny i dokładny mechanizm obrotowy.

Ploter termiczny do styrodoru

Plusem na pewno jest to, że ploter termiczny potrafi pracować na plikach w popularnych formatach typu EPS/AI, RAW 3D, dxf, plt. Niezależny ruch 4 osi, pozwala na wycinanie skomplikowanych kształtów z uwzględnieniem perspektywy. Naciąg i grzanie można sterować z poziomu oprogramowania. Samo rozpoczęcie pracy na ploterze jest łatwe, ponieważ producent zwykle oferuje szkolenie z pracy na takiej maszynie.

Plotery termiczny są oparte zazwyczaj na solidnej konstrukcji, która gwarantuje wieloletnią wytrzymałość i zachowanie swoich parametrów. Dotykowy komputer w który wyposażona jest maszyna, pozwala na wygodną i intuicyjną obsługę. Z zalet ploterów termicznych, można wyróżnić na pewno solidne ich wykonanie, które gwarantuje długą żywotność maszyny.